Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Ганев: Трябва да има съгласие около бюджета

"Можем повече да растем, но за това трябват стабилност и малко по-смели мерки"

| Интервю
Петър Ганев
Снимка: Борислава Борисова

Трябва да се търси някакво общо съгласие, така че да приемем бюджет, а не да влезем в поредна година без бюджет, каквато опасност има. В това е категоричен старши икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. Според него сегашната ситуация е много близка до тази в двете години, в които нямахме бюджет и влизахме в новата година със стария. По думите му никой няма да спечели от такъв развой на нещата.

"Трябва да има някакво съгласие около бюджета, около голямата цел – да не се надхвърлят 3-те процента дефицит. Втората голяма цел в средносрочен план е дефицитът да изчезне", посочи Ганев в интервю за предаването "Преди всички" на БНР. По думите му обаче това означава овладяване на разходите.

Има също поне 4-5 решения на парламента, които трябва да се ревизират, подчерта още той и посочи едно от тези тях – за заплатите на военнослужещите. "Не може при 2% инфлация да вдигнеш 40 или 50% заплата в даден сектор. Това решение трябва да се ревизира с някое по-устойчиво", обясни той.

Другото решение, което според него трябва да се ревизира, е това висшето образование да получи фиксиран минимум процент от БВП. Икономистът определи решението като хаотично.

Петър Ганев обясни, че такива автоматични механизми водят до ръст на разходите с 30-40 и нагоре процента. Според него там трябва да има нормален ръст на средствата, а не извънреден.

Икономистът е на мнение, че няма да се стигне до замразяване на вдигането на заплати и пенсии догодина. Пенсиите трябва да се увеличат по швейцарското правило, без да се излиза от неговите рамки, препоръча той. А по отношение на разходите за персонал в бюджета – трябва да има приоритизиране на определени сектори, където има забавяне.

Петър Ганев смята, че едва ли ще има увеличение на данъци догодина, но ще се наложат непопулярни стъпки.

"Ако се подходи внимателно към разходната част и се ревизират тези решения и имаме нормален ръст на разходите, който отговаря на ръста на приходите, тогава няма да има нужда да се вдигат или да се измислят някакви нови данъци", коментира той. И добави:

"Можем повече да растем, но за това обаче трябват стабилност - някакво правителство с хоризонт, и мерки, но малко по-смели мерки".

Според него еврозоната се приближава. Прогнозите много започнаха да се фокусират към 1 януари 2026 г., отбеляза той.

"Струва ми се, че до края на годината – началото на следващата ще се отвори прозорец, в който изпълняваме критерия".

Днес Институтът ще представи Бяла книга на ИПИ "Отключване на растежа: пътят напред след изборите". В нея има 4 основни раздела – финансите на държавата, човешкият капитал, състоянието на върховенството на правото и конкурентоспособност и икономически растеж.

"Книгата дава основните проблеми и начина на мислене, за да се решат проблемите. На места има и конкретни мерки. Фокусът е нашата визия – какво мислене може да се приложи в управлението, така че да отключим растежа – това е целта", изтъкна Петър Ганев.

Цялото интервю на Диана Дончева с Петър Ганев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Завишени стойности на уран в две тополовградски села

Водата в тополовградските села Синапово и Княжево е негодна за употреба заради завишени стойности на уран. Пробите са отчели наличие от над 34 милиграма на литър при норма от 30. От ВиК ще разположат водоноски до сградите на кметствата и се ангажират да следят за провеждането на необходимите изследвания.

публикувано на 31.10.24 в 12:03

Колко струва в България подготовката за Halloween

Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween.  Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..

публикувано на 31.10.24 в 12:00

Сериозен ръст на цените на фериботните билети в Гърция

С близо 50 на сто са се увеличили цените на фериботните билети в много от направленията към гръцките острови в рамките на една година, според проучване на Института по анализ на транспорта. Например най-голямото увеличение е на връзката между островите Сирос -Тинос, където цената е по-висока с над 48%. Пътуващите от Пирея за остров Миконос..

публикувано на 31.10.24 в 11:12

Внесоха в МОСВ петиция с 15 000 подписа за обявяване на първия изцяло морски резерват

В деня на Черно море представители на Грийнпийс - България внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват. Тя е подписана  от 15 хиляди души. Заедно с това екозащитниците „подариха“ и стара шамандура изоставена от  ферма за миди в местността Маслен нос, южно от Созопол. Природозащитници искат строго защитени морски зони в 10%..

публикувано на 31.10.24 в 11:11

Радев: Не може да има нито купена, нито насилена демокрация

Не може да има нито купена, нито насилена демокрация. Приемем ли това за нормално, означава, че сме се отказали от самата идея за народовластие. Това заявява в своя позиция за резултатите от предсрочните парламентарни избори, разпространена от прессекретариата на държавния глава. "Обявяването на официалните резултати от изборите вместо да..

публикувано на 31.10.24 в 11:09

"Пътуващият европейски университет" ще завърши в София и Скопие

Финалният трети етап на "Пътуващият европейски университет" ще завърши в София и Скопие, " започваме в София 3 дни и заминаваме за Скопие, където ще работим до 7 ноември", съобщи д-р Петя Георгиева,, главен асистент в департамента по „Политически науки“ на НБУ, българският партньор по проекта, в интервю пред БНР. "Проектът замислен преди..

публикувано на 31.10.24 в 11:04

След мащабните наводнения: Институциите у нас готови да съдействат на Испания

По разпореждане на служебният премиер Димитър Главчев институциите у нас са в готовност да окажат съдействие на Испания след мащабните наводнения. При искане от властите в Мадрид, незабавно ще бъде задействан механизмът за гражданска защита. Тридневен траур в Испания след опустошителните наводнения В кратки срокове България може да..

публикувано на 31.10.24 в 10:47