Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Снимка: БГНЕС

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България"

Тайнственият обред, за чиито корени продължава да се спори, е предизвикателство към човешките възможности, но и връзката ни с друго възприятие за света.  

Упражняват го малцина, затова е особено интересно, когато в едно се съчетава и ученият-изследовател, и практикуващият нестинар. Точно такъв пример е директорът на Историческия музей в Царево и нестинарят Тодор Гондов.

И ако знаем откъде нестинарството тръгва към наши дни, то пътят назад е неясен

Някои учени го свързват с траките и култа към Дионис. Само че от известното за този култ липсват каквито и да е данни за танцуване върху огън, така че вече се насочват към други тракийски тайнства

Други напълно отричат древния му произход, позовавайки се на липсата на сведения за такъв обичай преди 19 век. И наистина традицията е засвидетелствена писмено у нас чак през 1866 година.

Снимката е илюстративна

Кой има право да танцува върху въглените:

"Който е извикан от определен светец. Мен, например, преди 30 години ме извика свети Атанас, в едно село в Северна Гърция, но аз се изплаших и много по-късно, Свети Димитър ме "прикотка" и тогава влязох в огъня. 

Много хора не могат да го разберат, защото първо трябва да си роден тук, в Странджа, да си слушала за тези неща от извора, от стари хора, да търсиш сам и да четеш още, до много от тях съм достигнал сам, други сигурно никога няма да успея да открия, сподели за БНР Тодор Гондов. 

Как става повикването - "То не може да се обясни, то се усеща", допълни още Гондов. 

В Северна Гърция традицията е пренесена в смутните времена между войните в началото на 20 век. А приключва и не само там заради по-голямата строгост в преследването на нестинарството.

Нестинарството не е само ходенето по жарава, то е само част от празничния цикъл. Почва се през януари, още от първия ден на годината - Васильовден.

В тези затворени общности като нестинарските именно през януари е ставало и приемането на нови послушници - по своя воля и вричани в служба на св. Костадин от родителите им. Всичко - по стар стил.

Но при всички уговорки - най-интригуващ от всички ритуали, е безспорно денят, в който стъпват с босите си крака върху тлеещите въглени, като първо се прави кръстен знак, а чак след това въглените се разстилат в кръг особено важно място заема свещеният тъпан.

Жертвения нож, брадва и жертвената маса също са част от обредния реквизит.


Още по темата слушайте в интервюто на Мария Филева с Тодор Гондов за "Нощен Хоризонт".
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00