Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Снимка: БГНЕС

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България"

Тайнственият обред, за чиито корени продължава да се спори, е предизвикателство към човешките възможности, но и връзката ни с друго възприятие за света.  

Упражняват го малцина, затова е особено интересно, когато в едно се съчетава и ученият-изследовател, и практикуващият нестинар. Точно такъв пример е директорът на Историческия музей в Царево и нестинарят Тодор Гондов.

И ако знаем откъде нестинарството тръгва към наши дни, то пътят назад е неясен

Някои учени го свързват с траките и култа към Дионис. Само че от известното за този култ липсват каквито и да е данни за танцуване върху огън, така че вече се насочват към други тракийски тайнства

Други напълно отричат древния му произход, позовавайки се на липсата на сведения за такъв обичай преди 19 век. И наистина традицията е засвидетелствена писмено у нас чак през 1866 година.

Снимката е илюстративна

Кой има право да танцува върху въглените:

"Който е извикан от определен светец. Мен, например, преди 30 години ме извика свети Атанас, в едно село в Северна Гърция, но аз се изплаших и много по-късно, Свети Димитър ме "прикотка" и тогава влязох в огъня. 

Много хора не могат да го разберат, защото първо трябва да си роден тук, в Странджа, да си слушала за тези неща от извора, от стари хора, да търсиш сам и да четеш още, до много от тях съм достигнал сам, други сигурно никога няма да успея да открия, сподели за БНР Тодор Гондов. 

Как става повикването - "То не може да се обясни, то се усеща", допълни още Гондов. 

В Северна Гърция традицията е пренесена в смутните времена между войните в началото на 20 век. А приключва и не само там заради по-голямата строгост в преследването на нестинарството.

Нестинарството не е само ходенето по жарава, то е само част от празничния цикъл. Почва се през януари, още от първия ден на годината - Васильовден.

В тези затворени общности като нестинарските именно през януари е ставало и приемането на нови послушници - по своя воля и вричани в служба на св. Костадин от родителите им. Всичко - по стар стил.

Но при всички уговорки - най-интригуващ от всички ритуали, е безспорно денят, в който стъпват с босите си крака върху тлеещите въглени, като първо се прави кръстен знак, а чак след това въглените се разстилат в кръг особено важно място заема свещеният тъпан.

Жертвения нож, брадва и жертвената маса също са част от обредния реквизит.


Още по темата слушайте в интервюто на Мария Филева с Тодор Гондов за "Нощен Хоризонт".
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38