Достъпността на средата засяга не само хората с увреждания, тя е важна за възрастните хора и за родители с малки деца с колички. Проблемът за осигуряване на достъпна среда не са парите. Да, важни са, но по-важно е изпълнението на елементите, които осигуряват достъпната среда.
Това коментира в интервю пред БНР Валентина Христова, майка на 23-годишната Бояна, дете със затруднения.
Когато се прави нещо, то e да има смисъл, а не само да се каже, че е направено, сподели впечатленията си Валентина в предаването "Хоризонт за вас" и разказа за кампанията "Задай посока", започнала това лято, на Сдружение "Мостове".
"Идеята е да информираме обществото за това какво е достъпна среда. Това е широко понятие и това е целта - да събудим в хората гражданската инициатива и да помагат те с каквото могат", каза Валентина.
И посочи, че човек се сблъсква с липсата на достъпна среда, дори когато си е счупил крак.
"Важна е, защото тази достъпност не е елемент, който можем да го пропуснем, както често правим ние, хората, мислейки, че нас не ни засяга. Дори едно счупване на крака може да доведе до проблем и да се отрази на начина на живот на човек", обясни Валентина.
За кампанията тя съобщи, че е подкрепена от Агенцията за хора с увреждания. Има изработени материали, на които се посочва при ситуации и затруднение с достъпността какво да се направи и към кого да се обърнат хората със затруднения.
"Идеята на кампанията ни "Задай посока" е да обясним защо достъпността касае всеки от нас и да подтикнем хората - какво могат те да направят, за да се подобри достъпната среда. В нашия сайт "Мостове" има подробна информация – къде и към кого да се обръщаме, посочени са и телефони. Целта е да разбудим това в хората - да не отминават такива проблеми", коментира Валентина.
Като примери тя посочи паркоместата за хора с увреждания в градовете, където редовно спират хора без затруднения.
Валентина коментира и проблемите с Центровете за деца с увреждания.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство. В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...