Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

| Интервю
Снимка: Лора Търколева

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН.

"В моята програма се вглеждам в бъдещето на Академията, разбирайки и давайки сметка за всичко онова, което беше постигнато дотук, а то никак не е малко – век и половина Академията да се развива успешно, да се интегрира в националното, европейско научно пространство – това са аспекти, които задължават следващия председател да насочи своите усилия и да работи постоянно и системно", декларира пред БНР акад. Христо Найденски.

В програмата си кандидатът е отразил своята стратегия за това как да се развиват научни изследвания в съответствие с дневния ред на обществото и неговите потребности. Също така и визията да се провежда и отстоява постоянна политика за растеж и развитие на науката до достигане на световните стандарти.  

Акцентите в програмата на акад. Нейденски са: насочване на усилията към привличане на младите хора, към устойчива изследователска инфраструктура, сграден фонд, възможности за интегриране с висшите учебни заведения и с други научни институции и организации в България, да се идентифицират потребностите на обществото и да може да отговаряме на необходимите въпроси научно обосновано и компетентно. Също така е поставен въпросът за бюджетното осигуряване на БАН и да има успешна проектна дейност. Добавил съм и точка за морално етични аспекти, които учените трябва да спазват, допълни кандидатът за председател на Академията.

Той разглежда научните институти като едно цяло между научен състав и администрация. Ще трябва да помислим как да увеличим възнагражденията и на администрацията, подчерта акад. Найденски. Той изтъкна също факта, че много от младите специалисти и асистенти работят и на други места. Според него причината за това е недостатъчното финансиране. А това е пречка те да се отдадат изцяло на своята научно-изследователска работа, смята той и заяви, че е необходим задълбочен анализ и мерки.

Във връзка с бюджета на Академията, той посочи, че не трябва да се разчита само на субсидията, която правителството ще даде. Но все пак той заяви, че ще поискат бюджет, който да може да осигури нормална работа и който да съответства на експертната функция. По думите му трябва да се работи активно по проектното финансиране.

Цялото интервю на Валерия Николова и Виктория Петрова с акад. Христо Найденски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48