Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Провадия - Солницата е черешката на тортата в проучванията в последните 2 десетилетия, отбеляза той

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. 

Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН.

"Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не само проучвани, но и реставрирани, консервирани и социализирани и да бъдат обект на посещение. Има нужда хората да познават корените си. Хората с удоволствие отиват на такива обекти", коментира той. 

Затова според него е необходимо да има стратегия за археологическото наследство, която да бъде приета на политическо ниво:

"За да може ние като археологическа гилдия да бъдем спокойни, че ще има възможност да проучваме и да запазваме. Ако проучваме и няма средства за опазването, няма смисъл да го правим". 
На 26 ноември в тържествената зала на БАН беше представена премиерно книгата на акад. Николов "Предизвикателства, позиции и праистория". Изданието включва 135 интервюта и 26 статии в печатни медии за периода от 1993 г. до 2023 г. Всички те се отнасят до актуални предизвикателства и представят позициите на автора по проблеми на културното наследство, особено на археологическото наследство на страната. Те ни дават един поглед за този период - къде сме били и какво сме успели да постигнем. 

Книгата беше създадена благодарение на интереса на журналисти към работата и становищата ми по проблеми, свързани с археологическото наследство, отбеляза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" авторът. 

Научните публикации вървят по-трудно и бавно и са насочени към малък кръг хора, докато чрез съвременните средства за разпространяване на информация всички данни, които съм давал ежегодно за всеки от обектите, съдържат важна информация, която много бързо стига до хората, които се интересуват от миналото, посочи той. 

Неговите обекти са праисторически. Всичко това уплътнява знанието ни за първата европейска цивилизация, подчерта акад. Николов и добави: 

"Българските земи са в централната зона на първата европейска цивилизация до края на петото хилядолетие преди Христа". 

По думите му Провадия - Солницата е черешката на тортата в проучванията в последните 2 десетилетия
"Съвременният човек като че ли започна да разбира значението на солта. Без сол човекът и животното не може да живеят. В праисторията хората не са имали възможност да си купят продукти - те е трябвало да се грижат за себе си и за животните. Провадийското находище е най-голямото солно находище на Източните и Централните Балкани", разказа той.
Според него Солницата е не само важна от научна гледна точка, но тя е и интересна за хората, които се интересуват от древността: 

"Виждам интереса на хората. Това ме радва - когато видим пламъчето в очите на хората, децата, които идват, да започнат да разбират, че живеят на земя, която е родила първата европейска цивилизация".

Цялото интервю на Валерия Николова с акад. Васил Николов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30