"Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение с европейската референтна лаборатория, която е в Монпелие. Българската референтна лаборатория е с една от най-високите оценки – 100 точки. Вземат се проби, дават се едновременно на нашата лаборатория и на тази в Монпелие, след това се сравняват резултатите, дали има разлика. Щом няма разлика, това води до висока оценка", обясни той.
Вътев напомни, че заболяването се появи първо в Румъния и Гърция. "В Румъния евтаназираха над 300 хил. овце, болни от чума по дребните преживни животни. Смъртността е 2% по време на евтаназията. Не е вярно това, че ние трябва да чакаме на ден да мрат по 50-60 животни, за да разберем, че имаме чума", категоричен бе той в интервю за предаването "Неделя 150". И допълни, че от разговор с ветеринари е разбрал, че е открито и много високо ниво на антитела. По думите му това говори, че заразата е на повече от 14 дни.
"Ако е вярно това, че преди месец е имало умрели животни – това не го твърдя аз, а питам дали е вярно, които са покрити – нещата стават притеснителни".
"Не може за всичко да обвиняваме някой друг. Трябва да погледнем първо към себе си", смята бившият земеделски министър, като посочи още:
"Мен лично най-много ме притесни струпването на голям брой хора в тази ферма. Добре – не вярваме, че има зараза, но ако допуснем, че има зараза, а там отидоха и фермери – какво се случва, ако има зараза – ами ние я разнесохме по всички ферми".
Според него не може да се винят ветеринарите и лабораторията.
Злоупотребите с пасищата са огромни, подчерта Кирил Вътев. "Не може да се раздават пасища на хора, които нямат животни, а хора с животни да им се предоставят пасища, отдалечени от животновъдния обект", обясни той и напомни за промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
"Не може да се толерират непроизводствени практики заради получаването на пари без да има продукт насреща. Това е най-големият ни проблем в аграрния сектор", изказа мнение бившият министър и попита къде са институциите, които трябва да регулират и контролират този процес.
Според него има голяма несправедливост, която рефлектира върху всички. "Това означава, че има и местни политици, които го допускат. Те са принадлежащи към определени партии, оттам се толерират и оттам се изкривява всичко. Оттук идва и цялото недоверие във всичките ни институции. Фактът, че водим такъв разговор е унизителен", коментира той.
Той смята, че последните хора, които трябва да се обвиняват, са министърът и директорът на БАБХ. И въпреки това изказа мнение, че земеделският министър няма полезен ход и каквото и да предприеме, той ще бъде обвинен без да има вина.
"Имаме дефицит на дисциплина и осъзнатост на риска да си пренесем заразата в стопанството".
Относно вчерашния протест и включването в него на някои партии Кирил Вътев каза, че това е срамно за тези партии. Според него това е "елементарен популизъм".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Кирил Вътев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..