Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора.
Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.
Тази есен е бил гост на четвъртокласници от столично училище, на които е разказал за хората, които подпомага, за това как да помагаш на ближния в ежедневието, отговарял е на въпросите им. Мартин не приема пари и е отворен към всеки, готов да дари храна, за да може всеки ден нуждаещите се да получат топло ядене.
"Инициативата и ресторанта са от 9 години вече действащи, в началото направих флаери с текст - адреса на мястото, където може всеки нуждаещ се да получи топла храна. Аз и мои познати раздавахме тези флаери.
Трябваше пет месеца да върви тази помощ за хората - от ноември до март, но това никога не се случи, защото има твърде много бездомни, а по време на пандемията изобщо не съм спирал да работя, разказа за БНР Мартинов, който е бил номиниран 2020 година за Будител на годината. Затова раздаването на храна започва от 4 ноември.
За жалост и тази година разбрах, че няколко души са починали, сподели още Мартин.
Мартинов приема само готови продукти и се отчита какво е приел от хората, това го прави чрез видеа, на които се вижда, че нуждаещите се хранят. За съжаление, българинът много се промени, допълни Мартинов.
"На Деня на Християнското семейство бях поканен пред четвъртокласници, за да си поговорят за доброто и образованието в днешно време, като казал на децата, че могат за Коледа да дарят по две мандарини за бездомните, които той храни, допълни Мартин Мартинов.
"Винаги ме е радвало, когато помагам, още преди да започна с кампанията, а сега знам, че те ме чакат и знаят, че ще дойда, независимо какво ми е.
Така се чувствам нужен и спокоен, когато вечер се прибера, независимо, че само с храна съм им помогнал, това мога да направя засега за тях, засега не мога да им построя дом, където да се приберат, каза още за БНР Мартинов.
Мартинов посочи, че хората изглеждат добре, защото три пъти в седмица им раздава и дрехи, това го уточнява за онези, които го критикуват в социалните мрежи..
И пита: " Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?"
Още по темата в звуковия файл.
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.