Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Петков заяви, че още утре ще си даде имунитета

Петков: Знам, че не сме нагласени от дълбоката държава, знам, че ни виждат като случайници, но ние ще се борим

Кирил Петков в НС със съпартийците си Николай Денков и Лена Бориславова (в гръб).
Снимка: БГНЕС

След като и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на депутата от ПП-ДБ и съпредседател на ПП Кирил Петков заради арестите на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиара на ГЕРБ Севделина Арнаудова, Петков обяви в социалните мрежи, че ще се откаже от имунитета си веднага. 

По-късно тази вечер той заяви, че още утре ще си даде имунитета. Петков видя в искането на Борислав Сарафов за свалянето на имунитета му ход на Делян Пеевски: 

"Изцяло това е 100% действие на Пеевски. Просто, той не разбра ли този човек, че не може да ни огъне, не може да ни изплаши. Знам, че не сме нагласени от дълбоката държава, знам, че ни виждат като случайници, но ние ще си борим, докато не си отвоюваме държавата", коментира Кирил Петков в Бургас. Той отрече да си е превишил правомощията при ареста на Борисов през март 2022 година.

В искането на и. ф. главен прокурор е посочено, че са събрани достатъчно доказателства, че Петков е извършил престъпление по служба в качеството му тогава на министър-председател.

Борисов, Горанов и Арнаудова бяха задържани в условие на неотложност по сигнал на Васил Божков, че им е плащал, за да не закачат хазартния му бизнес. Те излязоха на свобода след по-малко от 24 часа, тъй като прокуратурата отказа да им повдигне обвинение, защото са били разследвани от некомпетентен орган - разследващ полицай, а не от следовател. 

По-късно арестите и на тримата бяха обявени за незаконни от няколко съдебни състава. 

Въпреки че темата периодично се повдига в публичното пространство, а наскоро арестът на Борисов доведе до скандал между Кирил Петков и Делян Пеевски, никога от държавното обвинение не са съобщавали, че Софийската градска прокуратура проверява Петков.

Сега става ясно, че проверката е прераснала в досъдебно производство, в рамките на което са били разпитани множество свидетели, събрани са писмени доказателства и видеозаписи за това, че в Кирил Петков е превишил властта си като е наредил акцията и задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. 

Това е станало в нарушение на НПК, защото служителите на МВР са нямали такива правомощия. Без да бъде уведомен наблюдаващ прокурор Петков е поискал да даде показания по случая.

Освен това, пишат от държавното обвинение, бившият министър -председател е разпоредил да се извършат претърсвания и изземвания на жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, без да има съдебно разрешение, като това се случило през нощта, без да са били налице основания за неотложност.

От действията на Петков са настъпили съществени вреди за тримата, изразяващи се в уронване на престижа и доброто им име в обществото, от което пък са настъпили значителни вредни последици за държавата - уронване на престижа на изпълнителната власт, мотивират искането за имунитета на настоящия депутат от ПП-ДБ от прокуратурата.

В Народното събрание са изпратени всички материали от разследването, включително проведените разпити на свидетели. За да започне разследване срещу Кирил Петков, парламентът трябва да свали имунитета му или той сам да се откаже от него.

Борислав Сарафов е на прицела на ПП-ДБ  от момента, в който стана ясно, че той е единствената номинация за титулярен главен прокурор. Спирането на избора му е част от т.нар. декларация за санитарния кордон. 

Преди дни депутатите от коалицията  внесоха и специален законопроект, за да замразят процедурата и сезираха КС с питане - може ли ВСС с изтекъл мандат да избира т.нар. трима големи в съдебната система.  

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украинска делегация е пристигнала в Анкара за нови двустранни разговори с руски представители

Украинска делегация е пристигнала в Анкара за третите за годината двустранни разговори с руски представители, съобщава Ройтерс. Според източник на агенцията в делегацията то Киев, украинците са готови на сериозни стъпки за постигане на мир и пълно примирие. Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул Украинският президент..

публикувано на 23.07.25 в 15:01

България ще поиска заем между 2,7 и 3 млрд. евро по линия на SAFE

България има намерение да иска заем от 2,7 млрд. до малко над 3 млрд. евро по линия на инструмента "Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост". Правителството одобри проекта на заявление за интерес на страната ни за финансова помощ по линия на инструмента за спешни инвестиции в подкрепа на..

публикувано на 23.07.25 в 14:50
Радостин Василев

Няма да има обща среща за вот на недоверие, обявиха от МЕЧ

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви, че общата среща за обсъждане на мотиви за депозиране на вот на недоверие за провал във вътрешната сигурност при управлението на Даниел Митов няма да се състои.  От ПП и АПС получили молби за индивидуални срещи. С АПС ще разговарят днес, а с ПП - утре от 14.00 часа. Срещата с тях ще бъде публична и в нея..

публикувано на 23.07.25 в 14:22
Лъчезар Динев

Лъчезар Динев, БКТПП: Има огромен спад на износа за Китай

Вносът от Китай расте с 26%, а износът спада с 34,3% , това е проблем, че има такъв огромен спад в износа . Това каза пред БНР Лъчезар Динев, председател на Българо-китайската търговско-промишлена палата, като подчерта, че през 2021 г. България е била шестият най-голям износител на медни катоди за Китай, а тази година сме 0, подобна е ситуацията..

публикувано на 23.07.25 в 14:19
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО след 7. и 10. клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 14:04
Мястото на трагичния жп инцидент с десетки жертви през февруари 2023 г. в Гърция.

Гърция: Съдебна процедура срещу бивш министър на транспорта заради тежката жп катастрофа от 2023 г.

Гръцкият парламент гласува снощи за започване на съдебна процедура срещу бившия министър на транспорта Костас Караманлис заради железопътната катастрофа в прохода Темпе през 2023 г., предаде АНА-МПА, цитирана от БТА. Гласуването бе по предложение за разследване на Караманлис от съдебен съвет във връзка с дейността на гръцкия железопътен..

публикувано на 23.07.25 в 14:01
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47