Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Малко светлина и надежда ни трябва в този свят на разделение"

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

7
Феникс Върбанов
Снимка: Станислава Пирчева

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа. В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг, изкуството се издига над ежедневните разделения и предлага мост към разбирателството.

Днес повече от всякога си задаваме въпроси за мястото на културите в нашия живот – не просто като сблъсък, а като обмяна, която може да създаде нови пространства и да помогне да осмислим света около нас. 

Вместо насилието, войната и пропагандата, които често доминират глобалния дискурс, изкуството предлага алтернатива – то е поле за съзидание, за емоционално и духовно извисяване, за припомняне на онова триединство – дух, душа и тяло, което често забравяме в материалния свят.

Феникс Върбанов  - изложба
Феникс Върбанов - изложба

Феникс Върбанов е художник, чийто талант и визия преминават границите на културите и времето. С неговите картини, изпълнени с дълбоки послания, той изследва въпросите за войната, мира и същността на човечеството

Неговата последна изложба, създадена в "Хангара" - ателието му в Париж, е посветена на безумствата на войната и силата на мечтите, които могат да променят света.

За мястото на изкуството в тези предизвикателни времена, за неговата роля като средство за обогатяване на човешката душа и съзидание, надминаващо политиката, разказа пред БНР Феликс Върбанов:

"Идеята за тази последна изложба в Париж се роди след като картините станаха доста обемисти, за да бъдат изложени в галерия, затова реших това стане в моето ателие, което е бивш паркинг, то е на площ 500 кв. метра и може да се използва свободно необходимото за изложбата пространство, сподели пред БНР Феликс Върбанов.

"Събрал съм творби от последните пет години, така се получи една внушителна инсталация. В синтез между това място и работите ми сякаш се получи един диалог между картината и мястото.

Темата за войната и това, че войната трябва да спре - това е в основната идея на тази изложба. В нея обаче присъства и надеждата и мира, защото изкуството е този мост, който може да събере хората, в противовес на това, което прави войната - да разделя хората, допълни художникът.

"Творбите ми в този смисъл, имат своята духовна мисия да покажат нещо по-голямо от нашата реалност, която е пропаганда и политика.

Да, изкуството е доста ефимерно на тази сцена на политика, войната, амбициите на хората за повече власт, но изкуството предлага хармония и мир между хората, каза още Феникс Върбанов.

За постигането на това е необходимо вдъхновение, действие и вяра, като с моите картини - леки, от хартия и с туш, те са минимален израз на чувствата ми, затова съм уголемил форматите, за да бъде по-внушително и по-силно, да се усеща, че в крайна сметка сме "една капка в океана" и трябва да се погрижим за нашия дом, който е нашата планета Земя", смята творецът. 

Според него изкуството е средството, което ни дава надеждата, светлината в едно мирно състояние с по-оптимистичен поглед към бъдещето!

Феникс Върбанов изложба

Феникс Върбанов е роден 1962 г. в София в семейството на художници. Баща му Марин Върбанов е български художник по съвременен текстил, а майка му Сун Хуай Куей е от китайски произход и е живописец. През юношеските си години Феникс Върбанов заминава за Франция, където преминава по-голямата част от живота му. Париж като епицентър на съвременното изкуство запалва творческата искра в художника. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени във Феникс Върбанов. Учи в Lycèe Pilote de Sèvres (Департамент по рисуване) и Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA), Paris. Специализира в Китайската академия по изкуствата, Хан Джоу. Интересът му към традиционните китайски техники на работа с туш върху хартия датират от 1985 г., когато учи в Академията за изящни изкуства, Хан Джоу. Китайската живопис е основен елемент в неговото творчество. Работи предимно с китайски туш върху хартия, облепвани върху платно, снаждани като колажи. Феникс Върбанов обича кръговата форма, която асоциира с хармонията на Ин и Ян. Негови творби са излагани в галерии в Париж, Пекин, София, Пловдив, Люксембург, Тайвайн, Шанхай, Хонг Конг и др. Една от най-мащабните му творби е инсталация създадена 2024 г. в ателието му в Париж, посветена на безумствата на войната и силата на мечтите.

Носител е на първа награда на Фондация „Charles Oulmont“ (Fondation de France) 2023 за живопис.

Станислава Пирчева и Феникс Върбанов
Станислава Пирчева и Феникс Върбанов


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Феникс Върбанов в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13