Опитите на президента да остане на власт само увеличават опозиционните настроения срещу него, обясни Мариана Трифонова.
"Още във вторник имаше сигнали, че Юн всъщност, може би виждайки, че политическата му кариера на практика приключва и притеснявайки от това какво може да се случи оттук нататък с него, беше събрал, екип от адвокати близо до себе си, които бяха в интензивни консултации. Направи едно сравнително неочаквано обръщение, в което се опита да аргументира, решението си за въвеждане на военно положение и да го опише като нещо, което в рамките на неговите пълномощия като президент, за да отхвърли и исковете от страна на опозицията той да бъде разследван и за бунт, метеж. Естествено, по-голямата част от общественото мнение продължава да счита, че Юн трябва да бъде отстранен. "Риъл митър" изкара социологическо проучване, че 74,8% от хората все още искат той да бъде импийчнат. Ако ги разбием по политически възгледи, 92% от либералите настояват за това. От гласоподавателите, които се определят като неутрални, 83%. Консервативните гласоподаватели, към които според мен беше насочено това обръщение, 43% смятат, че той трябва да напусне", каза анализаторът.
Все още обаче не е ясно дали ще бъдат събрани необходимите гласове за това процесът по импийчмънт в събота да бъде успешен.
"Самата управляваща партия все още не е единна в позицията си. Докато първоначално те взеха решение да не подкрепят опитите за импийчмънт, още преди реално речта на Юн лидерът на партията Хан Донг-хун се обяви за това, че според него с едно такова действие Юн е показал, че няма как по мирен път той да напусне поста си. В следващите дни ще видим доколко сред депутатите на управляващата партия ще се намерят хора, които считат, че общественият натиск, който продължава в Южна Корея, и действията на Юн към днешна дата са достатъчен аргумент за това те да обърнат своята позиция. Лидерът на самата партия Хан Донг-хун не е депутат, той не може да гласува, но пък и други видни политически фигури от самата партия, които не са в парламента, като например сегашния кмет на Сеул и потенциално също един от кандидатите за следващ президент се обяви за това, че партията трябва да подкрепи демократичния процес и всъщност по-скоро в подкрепа на импийчмънта. Със сигурност шансовете за това той да бъде успешен се увеличават, но все още има доза несигурност", допълни тя.
Ако държавният глава бъде свален чрез импийчмънт, това ще даде началото на ясен преход за страната, подчерта експертът.
"Това, което би подпомогнало демократичния процес в Южна Корея, ако имаме импийчмънт, е, че вече ще работим по конституционния ред, т.е. има си срок от 180 дни, в които Конституционният съд трябва да се произнесе, водят се дела и е ясна процедурата. Като през това време по принцип министър-председателят би трябвало да поеме президентските функции. Тук единствено несигурност има по линия на това, че самите опозиционни сили настояваха за отстраняване и на премиера, тъй като го считаха за потенциален съучастник в плановете за обявяване на военно положение. Аз мисля, че те може би ще отстъпят до някаква степен в тази си позиция в името на това да има все пак нормализиране на ситуацията, защото за всички е факт, че трябва много бързо да се стабилизира системата, за да може Южна Корея да си запази международните позиции. При всички положения нещата вървят към предсрочни президентски избори през пролетта, които по всяка вероятност ще бъдат спечелени от Демократическата партия и техния кандидат Лий Дже-мьонг. Според мен в момента въпросът е, доколко управляващата партия ще намери формула, която да ѝ позволи да минимизира загубите си".
Нестабилността в Южна Корея тревожи и партньорите на страната, обясни специалистът по Източна Азия в Института за икономическа политика.
"Към момента тази несигурност не дава възможност за това международните партньори на Южна Корея да оперират свободно със страната. Предстоят да се вземат някои важни решения. Със сигурност за САЩ това е доста неприятна ситуация в момента на преход и там в Белия дом между Байдън и съответно Тръмп, тъй като Юн Сук-йол се считаше за много близък партньор на САЩ и на Вашингтон, който изигра и огромна роля за сближаването с Япония. Япония също ще бъде притеснена, ще гледа със затаен дъх какво се случва в Южна Корея", каза още Трифонова.
Тя обясни също, че ситуацията в Южна Корея може да има отражение дори за войната между Русия и Украйна.
"След като стана ясно, че Северна Корея изпраща военни сили и въоръжение в Русия, севернокорейски войски участват в бойните действия на фронта с Украйна, Южна Корея беше една от първите, които предоставиха данни за това по линия на нейното разузнаване. Второ, изказа готовност да съдейства на НАТО и да бъде в много тясна координация и с украинските военни сили за това да го подпомага в действията им срещу севернокорейските войски. Южнокорейските разузнавателни сили имат много богата информация относно това как оперират севернокорейските отряди".
Не на последно място, Южна Корея има нарастващо значение и за укрепване на източния фланг на НАТО.
"Южна Корея през последните години се превърна в един доста значим доставчик на военна техника и на въоръжение за страните от източния фланг на НАТО. От 2017 г. насам, когато бяха първо сключени първо сключени няколко сделки с държави като Финландия и Норвегия. От 2022 г. беше постигната една много масирана сделка с Полша в порядъка на 12,4 млрд. долара за всякаква военна техника. През лятото на тази година всъщност беше подписана и такава сделка с Румъния. Коментираше се и сделка със Словакия. Към днешна дата не е на дневен ред за България, но потенциално в бъдеще също би могло да бъде. Южна Корея да се окаже един много интересен и потенциално добър доставчик на въоръжение за модернизиране на армиите за модернизиране на армиите на страните от източния фланг на НАТО, защото тя се счита за страна, която е приятелска, споделя същата идеология. Същевременно заради тясното си сътрудничество със САЩ през годините технологиите на южнокорейските военни производители са съвместими като стандарти с тези на НАТО", каза експертът по въпросите на Източна Азия от Института за икономическа политика.
Автор на снимката с Мариана Трифонова: Мариана Трифонова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Южнокорейският парламент одобри днес законопроект за официално разследване на президента Юн Сук-йол с назначаването на специален прокурор, предаде южнокорейската новинарска агенция Йонхап. Разследването е по обвинения в бунт, посочва БТА. Преди..
Южнокорейските прокурори са образували наказателно дело, в което президентът Юн Сук-йол е посочен като заподозрян заради обявяването на военно положение през изминалата седмица, след като вчера държавният глава оцеля на поста си при опит за..
Парламентът на Южна Корея решава дали да отстрани от власт президента Юн Сук Йол. Часове преди гласуването на импийчмънт държавният глава поднесе публично извинения за действията си във вторник, когато обяви извънредно положение. Повечето..
Десетки хиляди души се събраха пред парламента на Южна Корея с призиви за отстраняването на президента Юн Сук-йол. Часове преди парламентът да гласува импийчмънт срещу него, държавният глава поднесе публично извинения за действията си във..
В Южна Корея - на фона на очаквания за оставката му, президента Юн Сук-йол се извини за обявеното във вторник военно положение. Той обяви, че ще остави на своята Партия на народната сила да стабилизира ситуацията: "Много съжалявам и искам..
Лидерите на управляващата партия и на опозицията в Южна Корея призоваха за бързо прекратяване на правомощията на президента Юн Сук-йол. А командирът на специалните сили на южнокорейската армия заяви, че не е изпълнил заповед да изведе насила депутатите..
Представители на посолството на Федерална република Германия в София се срещнаха с ученици от езикова гимназия "Петър Богдан" в Монтана. Дебора Лавал, ръководител на отдел "Култура и комуникация" в Германско посолство, Розалин Шмих, отдел..
Русия обяви, че е превзела още две села в Източна Украйна. И Киев, и Москва съобщават за жертви в Донецка и Херсонска области. Продължават атаките с дронове от страна на Украйна в руската Белгородска област. Според министерството на отбраната в..
Не е демократично, когато се водят преговори за правителство в дълбока политическа криза политиците да мълчат. Най-малко трябва да знаем, под каква управленска програма ще се подпишат и е важно да знаем състава на МС. Това каза политологът Георги..
На остров Крит арестуваха пътни полицаи заради съучастие в катастрофа с една жертва. Трима пътни полицаи в град Ханя на остров Крит са арестувани. В оди се разследване срещу тях. Те спрели да алкохолна проверка водач на луксозен автомобил. Пробата..
Всички пътища от републиканската пътна мрежа в област Благоевград са проходими при зимни условия. 45 машини и екипи на пътноподдържащите фирми почистват основните пътни артерии, съобщиха от Областно пътно управление. На няколко места от..
Националният съвет трябва да вземе днес окончателно решение за участие в евентуален кабинет на ГЕРБ-СДС. След информацията, която излезе в някои медии, че социалистите ще участват в редовно правителство с четирима министри и един вицепремиер, се..
Северна Македония забрани преминаването на МПС над 12 тона през "Деве баир" поради снеговалежа - същата забрана е въведена вече и за българския пункт "Гюешево", съобщи дежурният в Областно пътно управление - Кюстендил. Тежкотоварните автомобили се..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..