През септември Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки.
Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света, чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество научни и професионални постижения в областта на гинекологията, онкологията, лапароскопската, роботизираната и хистероскопската хирургия. Той е автор на над 430 научни трудове.
Под ръководството на проф. Томов като ректор на Медицинския университет – Плевен в периода 2013-2021 година, университетът се превърна във важен фактор за развитието на обществения и социалния живот на Плевен и региона.
През 2018 г. той получава званието "Почетен гражданин на Плевен" за своите заслуги. Тази година получи признанието и стана „Лекар на годината“ за Плевенска област.
"Приемам тази награда като отличие за усилията и работата на всички мои колеги в лечебните заведения, където съм работил, защото съвременната медицина е екипна работа, особено хирургията, където без екип нищо не можеш сам да свършиш.
Така че, това призвание е не само за мен, а за екипа, с който работя! А въвеждането от нашия екип на робота да Винчи, през 2007г., тогава всеки се чудеше как ще се дават толкова средства за робота, държвата беше в криза, но точно в трудни времена, трябва да не губим погледа в бъдещето, каза за БНР проф. Славчо Томов.
"Тогава проф. Горчев намери целево външно финансиране, а не да консумира ресурса на болница. Което е едно важно решение.
Днес роботизираната хирургия е стандрат у нас. В нашата болница има две роботизирани системи, в УМБАЛ "Д-р Георги Странски" има една роботизрана система, обучаваме и студенти чрез първата ни система, която я "пенсионирахме". Тя е в телекомуникационния ни център.
Има и много други болници в страната, които внедриха роботизирана хирургия, а има и вече нови роботизирани системи, така че имаме и конкуренция.
Това е изключително и само в полза на пациентите, каза още проф. Славчо Томов.
Проф. Томов каза, че неговата мечта е неговите ученици да успеят да реализират започнатия проект за изграждане на научна структура в медицинския университет в Плевен - "Център за компетентност".
Специалистът разказа как в бъдеще ще може да се прилага 3 D принтирането на прототипи на биотъкани и принитрани органи, което ще може да е от полза за жените с онкологични гинекологични заболявания, каквито те най-често оперират:
"Все още не са постигнати функционалните измерения на това ефективно, но аз съм убеден, че и това ще стане. Ние в нашата лаборатория имаме вече първата принтирана кожа, която е трансплантирана от плъхове на плъхове и резултатите са впечатляващи!
И се питам дали не бихме могли да се намесим в репродуктивните способности и да помогнем на тези жени, на които са премахнати детеродните органи и са в трайна ремесия, те са на практика здрави, и да принтираме матка, която да бъде трансплантирана, и те да износят свой собствен плод...
Вече стартирахме и вторият етап на Центъра за компетентност, с акцент да постигнем биопринтиране на човеша кожа, която да се използва при изгаряния, след това костна тъкан, кости, но ние сме си поставили дългосрочната цел да започнем да работим за биопринтиране на еднометриум, миометриум и на по-късен етап биопринтиране на матка, разказа още проф. Славчо Томов.
Интервю на Латинка Светозарова с проф. д-р Славчо Томов в рубриката "Горещи сърца".
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това..