Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкодирано 2024

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

| Интервю
Снимка: Добромир Видев

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност. Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още много медали от международни състезания.

Борис е тъжен, когато е далеч от България, но иска да учи в чужбина, за да е сред най-добрите от най-добрите. И се надява държавата да подкрепя своите таланти.

Многото участия и медали от редица олимпиади по информатика довели Борис Михов до тазгодишното отличие "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели".

"Състезанията са стероиди за мозъка", казва той. Любовта на Борис Михов към математиката и информатиката започнала в къщи, след това продължила в училище.

"Когато си се родил с нужда да разбереш, имаш необходимостта да видиш какво стои зад завесите – това чувство за търсене, за разбиране ме е движило непрекъснато напред", споделя той. Той определя решаването на задачи и участието в състезания като хоби.

Сложността на задачите по математика от олимпиадите е като за университета, казва Борис Михов. Затова със знанията си помага дори и на своите съученици от математическата гимназия, макар и те също да разбират доста.

Още не завършил СМГ "Паисий Хилендарски", Борис Михов вече обучава по-малките. Това става в школа по математиката и информатиката. Борис казва, че сред причините е и фактът, че когато той е започвал, е имало малко учители, които да му обясняват. Според него ключовите класове са 5-и и 6-и, когато се разбира дали ще се откажеш или ще продължиш да се занимаваш в тази сфера.

Засега Борис няма отговор на въпроса какъв иска да стане в бъдеще, но не изключва и професията учител. Но знае, че след училище ще учи в университет в чужбина.

И като човек, който сега е в 12-и клас и търси начини за финансиране на собственото си образование, Борис Михов не пести критиките за минусите на българското образование. За образованието той се надява да не бъде толкова остаряла системата.

"Образователната система първо трябва да си намали очакванията. Второ – да увеличи КПД-то си. Трето – да обръща повече внимание на учениците", надява се Борис Михов, който иначе съветва своите съученици да правят онова, което им е интересно.

"Ако не правим нещата, които искаме, то ние защо сме тук".

Според него българската образователна система е много по-математически насочена. Макар да има начин да се подобри, доста лесно дава IT-кадри, подчерта той и добави:

"България като място, ако се развива по добър начин, ще става много по-лесно. Дори нашата финансова политика като държава е много привлекателна за чуждестранни компании. Ако ние успеем да действаме като хората, по начин, който не е побългарен, ние много лесно можем да привлечем повече хора. Имаме потенциала да се развиваме като цяло".

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

75 години от рождението на Патриарха на българската литература - Иван Вазов

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24
Росица Денчева получи почетен плакет от кмета на Плевен д-р Валентин Христов

Тенисистката Росица Денчева получи почетен плакет на Община Плевен

18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън".   На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски.  Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..

публикувано на 23.06.25 в 14:43