Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност. Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още много медали от международни състезания.
Борис е тъжен, когато е далеч от България, но иска да учи в чужбина, за да е сред най-добрите от най-добрите. И се надява държавата да подкрепя своите таланти.
Многото участия и медали от редица олимпиади по информатика довели Борис Михов до тазгодишното отличие "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели".
"Състезанията са стероиди за мозъка", казва той. Любовта на Борис Михов към математиката и информатиката започнала в къщи, след това продължила в училище.
"Когато си се родил с нужда да разбереш, имаш необходимостта да видиш какво стои зад завесите – това чувство за търсене, за разбиране ме е движило непрекъснато напред", споделя той. Той определя решаването на задачи и участието в състезания като хоби.
Сложността на задачите по математика от олимпиадите е като за университета, казва Борис Михов. Затова със знанията си помага дори и на своите съученици от математическата гимназия, макар и те също да разбират доста.
Още не завършил СМГ "Паисий Хилендарски", Борис Михов вече обучава по-малките. Това става в школа по математиката и информатиката. Борис казва, че сред причините е и фактът, че когато той е започвал, е имало малко учители, които да му обясняват. Според него ключовите класове са 5-и и 6-и, когато се разбира дали ще се откажеш или ще продължиш да се занимаваш в тази сфера.
Засега Борис няма отговор на въпроса какъв иска да стане в бъдеще, но не изключва и професията учител. Но знае, че след училище ще учи в университет в чужбина.
И като човек, който сега е в 12-и клас и търси начини за финансиране на собственото си образование, Борис Михов не пести критиките за минусите на българското образование. За образованието той се надява да не бъде толкова остаряла системата.
"Образователната система първо трябва да си намали очакванията. Второ – да увеличи КПД-то си. Трето – да обръща повече внимание на учениците", надява се Борис Михов, който иначе съветва своите съученици да правят онова, което им е интересно.
"Ако не правим нещата, които искаме, то ние защо сме тук".
Според него българската образователна система е много по-математически насочена. Макар да има начин да се подобри, доста лесно дава IT-кадри, подчерта той и добави:
"България като място, ако се развива по добър начин, ще става много по-лесно. Дори нашата финансова политика като държава е много привлекателна за чуждестранни компании. Ако ние успеем да действаме като хората, по начин, който не е побългарен, ние много лесно можем да привлечем повече хора. Имаме потенциала да се развиваме като цяло".
Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...