Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкодирано 2024

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

| Интервю
Снимка: Добромир Видев

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност. Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още много медали от международни състезания.

Борис е тъжен, когато е далеч от България, но иска да учи в чужбина, за да е сред най-добрите от най-добрите. И се надява държавата да подкрепя своите таланти.

Многото участия и медали от редица олимпиади по информатика довели Борис Михов до тазгодишното отличие "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели".

"Състезанията са стероиди за мозъка", казва той. Любовта на Борис Михов към математиката и информатиката започнала в къщи, след това продължила в училище.

"Когато си се родил с нужда да разбереш, имаш необходимостта да видиш какво стои зад завесите – това чувство за търсене, за разбиране ме е движило непрекъснато напред", споделя той. Той определя решаването на задачи и участието в състезания като хоби.

Сложността на задачите по математика от олимпиадите е като за университета, казва Борис Михов. Затова със знанията си помага дори и на своите съученици от математическата гимназия, макар и те също да разбират доста.

Още не завършил СМГ "Паисий Хилендарски", Борис Михов вече обучава по-малките. Това става в школа по математиката и информатиката. Борис казва, че сред причините е и фактът, че когато той е започвал, е имало малко учители, които да му обясняват. Според него ключовите класове са 5-и и 6-и, когато се разбира дали ще се откажеш или ще продължиш да се занимаваш в тази сфера.

Засега Борис няма отговор на въпроса какъв иска да стане в бъдеще, но не изключва и професията учител. Но знае, че след училище ще учи в университет в чужбина.

И като човек, който сега е в 12-и клас и търси начини за финансиране на собственото си образование, Борис Михов не пести критиките за минусите на българското образование. За образованието той се надява да не бъде толкова остаряла системата.

"Образователната система първо трябва да си намали очакванията. Второ – да увеличи КПД-то си. Трето – да обръща повече внимание на учениците", надява се Борис Михов, който иначе съветва своите съученици да правят онова, което им е интересно.

"Ако не правим нещата, които искаме, то ние защо сме тук".

Според него българската образователна система е много по-математически насочена. Макар да има начин да се подобри, доста лесно дава IT-кадри, подчерта той и добави:

"България като място, ако се развива по добър начин, ще става много по-лесно. Дори нашата финансова политика като държава е много привлекателна за чуждестранни компании. Ако ние успеем да действаме като хората, по начин, който не е побългарен, ние много лесно можем да привлечем повече хора. Имаме потенциала да се развиваме като цяло".

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04