Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

| Репортаж
Марияна Кърк

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ?

Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи като детска учителка, там е и семейството ѝ. С времето носталгията по родния край преминава през различни етапи - захваща се да прави родословно дърво, поддържа връзки със съученици и приятели. Месеци преди миналата Коледа Марияна решава какъв ще е коледният ѝ подарък - стари снимки от Ямбол. Наред с носталгията, фотографиите провокират нейния интерес.

Желаният коледен подарък се оказва истинско предизвикателство за семейството. Преглеждат различни онлайн платформи за продажби, където уж може да се намери всичко, но търсенето се оказва по-дълго от очакваното.  

Месец преди Коледа тя случайно попада на снимки, които веднага разпознава – правени са в Ямбол. На тях ясно се разчитат печатите на някои от ямболските фотографи от началото на ХХ век – например Недялка Качулева, която притежава едно от първите в страната фотоателиета, надпис на Стати Статев и др. 

Срещу сумата от 130 долара след месец Марияна вече държи в ръцете си пакет от Израел. Вътре се оказват наистина десетки снимки на хора, улици и сгради от любимия ѝ Ямбол

Марияна започва дистанционно, с помощта на специалисти от Държавния архив в Ямбол, свое проучване на фамилията, запечатана в албума.

"Когато видиш тези прекрасни черно-бели фотографии, някак си пожелаваш да си представиш кои са тези хора, с какво са се занимавали. Живели са в стария еврейски квартал в Ямбол, където днес е Художествената галерия – някогашна синагога. Старите къщи отдавна са бутнати, но когато се разхождаме, трябва да помним тази стара частица от историята на града", разказва Марияна.

Отнема ѝ повече от половин година, за да разплете човешката история, запечатана в снимките. Признава, че в един момент е имала колебания дали е редно.

"После си казах, че може би е правилно. Трябва да запомним, че в Ямбол сме имали еврейска махала. Да помним, че градът ни преди 120 – 140 години е бил доста по-различен, с много етноси, примесени в едно. Бизнесът е вървял, дюкяните са били – български, до него еврейски, български, до него арменски и т.н. Търговията е процъфтявала, особено около 1900 г. – между Одрин и Ямбол е вървял голям обмен на стоки", продължава тя.

След много съпоставяне на факти, години, документални свидетелства, Марияна се свързва с потомците на семейство Асса, които живеят в Израел. Открива ги чрез онлайн платформата MyHeritage, където самата тя публикува и своето родословно дърво. 

"Намерихме се, свързахме се, с много настояване от моя страна, защото хората имат висока грамотност за социалните мрежи, пазят се случайни хора да не се свързват с тях в интернет. Разговарях лично с техния внук - Йолав Асса, който в момента е около 55-годишен. Той каза, че това е удивителна история, която го оставя без думи. Сподели, че дори не са подозирали за съществуването на тези снимки", разказва още тя. 

Съдбата на еврейското семейство от Ямбол, открито на старите фотографии, е аналогична на тази на повечето еврейски семейства през 40-те години на миналия век, които напускат България и се заселват в Израел. Заради събитията в Израел през последната година Йолав не може да пристигне в Ямбол, но връзката му с Марияна продължава и до днес. 

Снимки: Даниела Костова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22