Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи като детска учителка, там е и семейството ѝ. С времето носталгията по родния край преминава през различни етапи - захваща се да прави родословно дърво, поддържа връзки със съученици и приятели. Месеци преди миналата Коледа Марияна решава какъв ще е коледният ѝ подарък - стари снимки от Ямбол. Наред с носталгията, фотографиите провокират нейния интерес.
Желаният коледен подарък се оказва истинско предизвикателство за семейството. Преглеждат различни онлайн платформи за продажби, където уж може да се намери всичко, но търсенето се оказва по-дълго от очакваното.
Месец преди Коледа тя случайно попада на снимки, които веднага разпознава – правени са в Ямбол. На тях ясно се разчитат печатите на някои от ямболските фотографи от началото на ХХ век – например Недялка Качулева, която притежава едно от първите в страната фотоателиета, надпис на Стати Статев и др.
Срещу сумата от 130 долара след месец Марияна вече държи в ръцете си пакет от Израел. Вътре се оказват наистина десетки снимки на хора, улици и сгради от любимия ѝ Ямбол.
Марияна започва дистанционно, с помощта на специалисти от Държавния архив в Ямбол, свое проучване на фамилията, запечатана в албума.
"Когато видиш тези прекрасни черно-бели фотографии, някак си пожелаваш да си представиш кои са тези хора, с какво са се занимавали. Живели са в стария еврейски квартал в Ямбол, където днес е Художествената галерия – някогашна синагога. Старите къщи отдавна са бутнати, но когато се разхождаме, трябва да помним тази стара частица от историята на града", разказва Марияна.
Отнема ѝ повече от половин година, за да разплете човешката история, запечатана в снимките. Признава, че в един момент е имала колебания дали е редно.
"После си казах, че може би е правилно. Трябва да запомним, че в Ямбол сме имали еврейска махала. Да помним, че градът ни преди 120 – 140 години е бил доста по-различен, с много етноси, примесени в едно. Бизнесът е вървял, дюкяните са били – български, до него еврейски, български, до него арменски и т.н. Търговията е процъфтявала, особено около 1900 г. – между Одрин и Ямбол е вървял голям обмен на стоки", продължава тя.
След много съпоставяне на факти, години, документални свидетелства, Марияна се свързва с потомците на семейство Асса, които живеят в Израел. Открива ги чрез онлайн платформата MyHeritage, където самата тя публикува и своето родословно дърво.
"Намерихме се, свързахме се, с много настояване от моя страна, защото хората имат висока грамотност за социалните мрежи, пазят се случайни хора да не се свързват с тях в интернет. Разговарях лично с техния внук - Йолав Асса, който в момента е около 55-годишен. Той каза, че това е удивителна история, която го оставя без думи. Сподели, че дори не са подозирали за съществуването на тези снимки", разказва още тя.
Съдбата на еврейското семейство от Ямбол, открито на старите фотографии, е аналогична на тази на повечето еврейски семейства през 40-те години на миналия век, които напускат България и се заселват в Израел. Заради събитията в Израел през последната година Йолав не може да пристигне в Ямбол, но връзката му с Марияна продължава и до днес.
Снимки: Даниела Костова
"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..