Според експерти срещата на върха на ООН за биоразнообразието в Кали в края на октомври и началото на ноември трябваше да бъде решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа. В навечерието на събитието Световният фонд за дивата природа предупреди в доклад, че дивите популации са близо до точка, отвъд която няма да могат да се възстановят.
"Можем да видим рязко намаляване на популациите на дивите животни. Средно със 73 процента за последните 50 години. Това ни казва, че се проваляме да обърнем тенденцията при загубата на природа. Ключовите причинители продължават да бъдат с непроменена сила и по-конкретно неустойчивото производство на храна и нейната консумация", обясни пред "Франс 24" Вероник Андрийо, изпълнителен директор на фонда за Франция.
Форумът в Кали събра около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи, както и представители на коренни общности и племена, за което беше приветстван като първият форум на ООН от такъв калибър, който ги е включил в преговорите. Ключови въпроси обаче бяха оставени за последния момент и така на 16-ата Конференция на 196-е страни по Конвенцията на ООН за биоразнообразие не беше постигната договореност за бюджета за следващите две години. Не беше приета и стратегия за набирането на средства за Фонда по Глобалната рамка за биоразнообразие. Съгласно рамката развитите държави трябваше да предоставят по 25 милиарда долара годишно на развиващите се страни за опазване на биоразнообразието. Засега обаче събраните средства са само около 484 милиона долара.
Финансите бяха в сърцето и на 29-ата световна конференция за климатичните промени в азербайджанската столица Баку. Събитието дори беше определено като "климатична финансова конференция".
Развиващите се държави отидоха с искания през следващото десетилетие да им бъдат осигурени трилиони, за да им помогнат да намалят емисиите на парникови газове, както и да се справят с все по-разрушителни природни явления вследствие на повишаването на температурите.
До сделка между представителите на близо 200 страни се стигна след часове допълнителни преговори, защото до първоначално предвидения официален край на двуседмичната климатичната среща договореност още нямаше.
Новото споразумение предлага на развиващите се държави 300 милиарда долара на година до 2035-а. Критиките към сумата като недостатъчна и към преговорите като непрозрачни започнаха веднага след обявяването на сделката.
"Този документ не е нищо повече от оптическа илюзия. Нашето мнение е, че няма да бъде отговор на огромното предизвикателство, пред което всички сме изправени", заяви главният преговарящ на Индия Чандни Райна.
Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който беше и главният преговарящ на Евросъюза в Баку, беше по-оптимистичен. "Според мен КОП29 ще бъде запомнен като началото на нова ера на климатично финансиране. Утрояваме целта от 100 милиарда долара и смятаме, че е амбициозна, необходима, реалистична и постижима", смята Хукстра.
"Тази нова финансова цел е застрахователна полица за човечеството на фона на все по-влошаващите се въздействия от климатичните промени, които поразяват всички държави. Но като всяка застрахователна полица тя ще работи само ако вноските по нея се плащат в тяхната цялост и навреме", обясни Саймън Стийл, изпълнителен секретар на ООН за климатичните промени.
С разочарование и дори гняв погледите на активисти и представители на развиващите се държави, които страдат най-много както от климатичните промени, така и от замърсяване с пластмаса, се отправиха към преговорите в южнокорейския град Бусан. Там трябваше да бъдат петият и финален кръг преговори, който да излезе с глобално споразумение за ограничаване на замърсяването с пластмаса, както на сушата, така и в океаните. В края на срещата в началото на декември обаче стана ясно, че преговорите ще трябва да бъдат подновени през 2025-а.
Всяка година светът произвежда над 400 милиона тона нови пластмасови продукти. Производството на пластмаса може да се увеличи със 70 процента до 2024 г., ако няма промяна в регулациите.
Над 100 държави искат правно обвързващият договор да ограничи производството, както и да уреди въпроси като почистване и рециклиране. Според много участници и експерти от ключово значение е също да има разпоредби за химикалите в пластмасата, които са вредни за здравето. За да влезе в сила споразумението, трябва да получи съгласието от всички 175 страни, които участват в преговорите, но държави, които произвеждат големи количества пластмаса, както и някои богати на петрол и газ страни са против ограничаване на производството. Сред тях е например Саудитска Арабия, която смята, че обсъждането на вредни химикали също не трябва да е част от споразумението.
Според Ингер Андерсен, изпълнителен директор на Програмата на ООН за околната среда, въпреки липсата на окончателен документ е бил постигнат значителен напредък, който може да бъде финализиран през 2025-а година. "Това не е въпрос на леви или десни политики, на севера или на юга. Това е проблем за човешкото здраве и за здравето на околната среда. Можем да го разрешим", заяви Ингер Андерсен пред Асошиейтед прес.
И докато световните лидери и техните представители продължават да преговарят, учените отчитат, че 2024 г. ще бъде най-горещата в историята и с рекордно високи стойности на въглеродни емисии. Настоящата година ще бъде и първата със средни температури с над 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. Последствията са екстремни природни явления като продължителни горещи вълни, по-силни бури и по-сериозни наводнения.
Автор на снимката с папагал: TRAPHITHO.
Автор на снимката с протеста: Pixabay/dmncwndrlch
Автор на снимката на плажа за пластмасови боклуци: Pixabay/adege.
Автор на снимката с урагана: Pixabay.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с..
С отзвук от най-голямата конференция за климатичните промени COP29 , която се проведе в Баку през ноември, в "Нашият ден" гостува Юлиян Попов , бивш зам.-министър на околната среда и водите. В рамките на конференцията, в която участие взеха..
Тази година ще бъде най-топлата в света, откакто се води подобна статистика, с изключително високи температури, които се очаква да продължат поне през първите няколко месеца на 2025 г., посочиха учени от Европейския съюз, цитирани от Ройтерс...
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за..
Бъдещето на очаквания бум на американския износ на втечнен природен газ (LNG) беше поставено под съмнение, след като доклад на федералното правителство на САЩ установи, че необузданата експанзия в газовия сектор ще увеличи разходите за американците..
Европейската централна банка и Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) предложиха подход в две направления за увеличаване на застрахователното покритие при наводнения, бури и други метеорологични бедствия,..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на..
Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години. Изпращаме 2024 та, една..
На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да..
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът..
Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...