За да направим логичен план за бъдещето, трябва да си направим трезва оценка на настоящето, казва Анастасия, която от няколко години организира около себе си близки и приятели в т.нар. от нея "целеполагане" или писането на списък от цели за предстоящата година.
С времето обаче, начинанието й привлича вниманието на все повече хора - познати и непознати на нея, които тя решава да обедини в онлайн група в социалните мрежи.
"Казва се "50 цели за 2025 година" и се кандидатства, за да се влезе, но ние одобряваме всички желаещи, които се стремят към промяна - това е група за смели хора", разказа тя в интервю за БНР:
"В групата е изключително уютно и няма абсолютно никакво съревнование, които би било притеснително в такъв тип група, в която хората искат да се развиват. Не мога да повярвам колко е прекрасно - имаме писатели, имаме илюстратори и много известни хора, които по много различен начин се разкриват вътре. Просто излизат от социалната роля - на собственик на частно училище, на милионер, на музикант".
"Всички участници си споделят, препоръчват си разни неща. Всички са много искрени и много истински, което мен ме радва двойно, защото аз в последната година се бях откъснала от социалните мрежи точно заради лицемерието и самият факт, че след като се върнах обратно успях да създавам такъв уют в една група ме радва страшно много", добави тя.
Заразени от общата енергия хората споделят за себе си и за плановете си, а Анастасия им дава идеи и съвети на базата на прочетеното, изпитаното от самата нея в годините:
"Не съм лайф коуч, който се занимава в това да обучава хората къде живеят - просто живея и просто понякога споделям знания. Имам бизнес проект, който движа, а това си е моя страст като хоби, която съм развила до обемите на група".
"То е до голяма степен като личностно развитие - един път в годината поне да си зададеш трите важни въпроса: "Кой съм?", "Какво правя?" и "Къде отивам?", т.е. малко да си дадеш сметка къде се намираш, а не да се носиш по течението", добави Карнаух:
"Целите са мое хоби, което се появи преди 5 години. 2019-а година за първи път попаднах вече и аз не си спомням къде, прочетох за тази цялата инициатива, че хората си задават въпроси, а после пишат. В началото директно пишех, но после разбрах, че е хубаво да се направи равносметка".
За целта и в помощ на всички желаещи Анастасия Карнаух разработва и специална "тетрадка" с насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя ни към така бленуваните цели и задачи.
"То е малко преживяване тип лексикон – особено първата част, която е запълнена със спомени. Знаете как в края на годината около 30 и 31 декември в социалните мрежи е пълно с публикации какво ни се е случило: "тази година беше хубава", "тази година беше ганда", но това няма значение. Дали е била приятна или не, по-трудна или не, то много е готино да се върнеш назад. Тази лексиконна част е фаворит - хората много се кефят да си спомнят и е много е хубаво така да си ги напишеш".
Ще се запитате вероятно "Писане ли?". "Ама кой пише в днешно време на хартия?“ и въобще защо е необходимо да имаме цял списък от цели, даже 50, след като си знаем какво искаме или не да постигнем.
"Някъде попаднах, че е хубаво да се пишат целите за годината. Примерно, по две книги на месец, но после попаднах на друга информация - че има и видове цели, и повдивове цели, а даже последното, което открих и което ще разкажа днес е, че е хубаво да бъдат повече цели. Защото, ако си поставиш 10 и те са много прости, ти реално се демотивираш и си казваш "А, това за един месец ще го направя", каза Анастасия Карнаух, която ще разкаже на 29 декември онлайн повече по темата, включително и за своята тетрадка, която се разпространява напълно безплатно също в онлайн пространството.
"Тетрадката я има качена в онлайн групата - абсолютно достъпна за сваляне за всеки, който пожелае“, добави тя за т. нар. от нея "тетрадка", която е разделена на няколко части, първата от които е посветена на отминаващата година, а всъщност това ще е и темата на първия уебинар:
"Тази година за първи път ще направя три уебинара, на които ще разкажа абсолютно всичко, което аз научил за поставянето на цели до момента", каза Анастасия:
"Реших да направя така, за да не пиша цял учебник, защото тетрадката си е буквално работната тетрадка, в която имаш много празно пространство и задачки, които попълваш, но все пак те имат някаква логика. Те са 25 упражнения, които аз съм подбрала и не случайно са подредени по този начин и малко ми се иска да обясня кое упражнение какво представлява, откъде съм го научила и какъв е моят личен опит да го попълвам“.
В рамките на днешния уебинар, както и на предстоящите през януари, тя обясни, че ще даде "насоки как да попълнят хората всяка от трите части на тетрадката", които тя "неформално разделя на Ревизия, Мечти и Планиране".
"Ще правим ревизия на настоящето и анализ на това какви ресурси имаме, какъв е енергийният ни статус и как се чувстваме, а и да си дадем сметка защо се чувстваме така. И да поизчистим някакви обиди, тежести, а дори и вещи, както провокирам хората да направят", каза още Карнаух.
„Ще говорим и за спомените от 2024 година, и за това с какво си тръгваме от нея, но и ще й благодарим - супер важно упражнение, защото когато благодарим, ние се изпълваме с една хубава енергия и си даваме сметка, че дори и трудните моменти са ни научили на много ценни знания“, каза Анастасия, както и отправи покана за първата онлайн среща за писането на "50 цели за 2025 година", която ще се проведе днес следобед от 15 часа във Фейсбук на линк, които може да намерита, ако се включите в групата.
На уебинара ще научите и как да казвате "Не" и да не ви е гузно, както и повече за силата на благодарността, за тежестта на обидата, а също и за видовете цели, както и за т.нар. цели-еднорози, динозаври или слонове, а и що е "Колелото на баланса".
И как да "разписвате" целите си, които, както казват специалистите, когато напишем пред себе си, се превръщат подсъзнателно за нас в задачи.
А когато разпишем и план за реализацията й, то нашата мечта придобива повече облик и вид, а ние започваме с малки стъпки ден след ден да крачим смело към нея.
И ако ви е интересна темата за целеполагането и реализирането - то не пропускайте срещата ни в ефира с Анастасия Карнаух в нощта на 31 декември по програма "Хоризонт"!
Повече чуйте в звуковия файл.
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..
Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...
" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..
Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..
В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..
" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ". Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..
Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България. Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..