Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На онлайн среща Анастасия Карнаух днес разказва как да си поставим "50 цели за 2025 година"

| Интервю
Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух "50 цели за 2025".
Снимка: Анастасия Карнаух
Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И колко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025".

За да направим логичен план за бъдещето, трябва да си направим трезва оценка на настоящето, казва Анастасия, която от няколко години организира около себе си близки и приятели в т.нар. от нея "целеполагане" или писането на списък от цели за предстоящата година

С времето обаче, начинанието й привлича вниманието на все повече хора - познати и непознати на нея, които тя решава да обедини в онлайн група в социалните мрежи.

"Казва се "50 цели за 2025 година" и се кандидатства, за да се влезе, но ние одобряваме всички желаещи, които се стремят към промяна - това е група за смели хора", разказа тя в интервю за БНР: 

"В групата е изключително уютно и няма абсолютно никакво съревнование, които би било притеснително в такъв тип група, в която хората искат да се развиват. Не мога да повярвам колко е прекрасно - имаме писатели, имаме илюстратори и много известни хора, които по много различен начин се разкриват вътре. Просто излизат от социалната роля - на собственик на частно училище, на милионер, на музикант". 

"Всички участници си споделят, препоръчват си разни неща. Всички са много искрени и много истински, което мен ме радва двойно, защото аз в последната година се бях откъснала от социалните мрежи точно заради лицемерието и самият факт, че след като се върнах обратно успях да създавам такъв уют в една група ме радва страшно много", добави тя.

Заразени от общата енергия хората споделят за себе си и за плановете си, а Анастасия им дава идеи и съвети на базата на прочетеното, изпитаното от самата нея в годините:

"Не съм лайф коуч, който се занимава в това да обучава хората къде живеят - просто живея и просто понякога споделям знания. Имам бизнес проект, който движа, а това си е моя страст  като хоби, която съм развила до обемите на група".

"То е до голяма степен като личностно развитие - един път в годината поне да си зададеш трите важни въпроса: "Кой съм?", "Какво правя?" и "Къде отивам?", т.е. малко да си дадеш сметка къде се намираш, а не да се носиш по течението", добави Карнаух:

"Целите са мое хоби, което се появи преди 5 години. 2019-а година за първи път попаднах вече и аз не си спомням къде, прочетох за тази цялата инициатива, че хората си задават въпроси, а после пишат. В началото директно пишех, но после разбрах, че е хубаво да се направи равносметка".

 
За целта и в помощ на всички желаещи Анастасия Карнаух разработва и специална "тетрадка" с насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя ни към така бленуваните цели и задачи.

"То е малко преживяване тип лексикон – особено първата част, която е запълнена със спомени. Знаете как в края на годината около 30 и 31 декември в социалните мрежи е пълно с публикации какво ни се е случило: "тази година беше хубава", "тази година беше ганда", но това няма значение. Дали е била приятна или не, по-трудна или не, то много е готино да се върнеш назад. Тази лексиконна част е фаворит - хората много се кефят да си спомнят и е много е хубаво така да си ги напишеш".

Ще се запитате вероятно "Писане ли?". "Ама кой пише в днешно време на хартия?“ и въобще защо е необходимо да имаме цял списък от цели, даже 50, след като си знаем какво искаме или не да постигнем.

"Някъде попаднах, че е хубаво да се пишат целите за годината. Примерно, по две книги на месец, но после попаднах на друга информация - че има и видове цели, и повдивове цели, а даже последното, което открих и което ще разкажа днес е, че е хубаво да бъдат повече цели. Защото, ако си поставиш 10 и те са много прости, ти реално се демотивираш и си казваш "А, това за един месец ще го направя", каза Анастасия Карнаух, която ще разкаже на 29 декември онлайн повече по темата, включително и за своята тетрадка, която се разпространява напълно безплатно също в онлайн пространството.

"Тетрадката я има качена в онлайн групата - абсолютно достъпна за сваляне за всеки, който пожелае“, добави тя за т. нар. от нея "тетрадка", която е разделена на няколко части, първата от които е посветена на отминаващата година, а всъщност това ще е и темата на първия уебинар:

"Тази година за първи път ще направя три уебинара, на които ще разкажа абсолютно всичко, което аз научил за поставянето на цели до момента", каза Анастасия: 

"Реших да направя така, за да не пиша цял учебник, защото тетрадката си е буквално работната тетрадка, в която имаш много празно пространство и задачки, които попълваш, но все пак те имат някаква логика. Те са 25 упражнения, които аз съм подбрала и не случайно са подредени по този начин и малко ми се иска да обясня кое упражнение какво представлява, откъде съм го научила и какъв е моят личен опит да го попълвам“.

Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух

В рамките на днешния уебинар, както и на предстоящите през януари, тя обясни, че ще даде "насоки как да попълнят хората всяка от трите части на тетрадката", които тя "неформално разделя на Ревизия, Мечти и Планиране".

"Ще правим ревизия на настоящето и анализ на това какви ресурси имаме, какъв е енергийният ни статус и как се чувстваме, а и да си дадем сметка защо се чувстваме така. И да поизчистим някакви обиди, тежести, а дори и вещи, както провокирам хората да направят", каза още Карнаух.

„Ще говорим и за спомените от 2024 година, и за това с какво си тръгваме от нея, но и ще й благодарим - супер важно упражнение, защото когато благодарим, ние се изпълваме с една хубава енергия и си даваме сметка, че дори и трудните моменти са ни научили на много ценни знания“, каза Анастасия, както и отправи покана за първата онлайн среща за писането на "50 цели за 2025 година", която ще се проведе днес следобед от 15 часа във Фейсбук на линк, които може да намерита, ако се включите в групата.

На уебинара ще научите и как да казвате "Не" и да не ви е гузно, както и повече за силата на благодарността, за тежестта на обидата, а също и за видовете цели, както и за т.нар. цели-еднорози, динозаври или слонове, а и що е "Колелото на баланса".

И как да "разписвате" целите си, които, както казват специалистите, когато напишем пред себе си, се превръщат подсъзнателно за нас в задачи. 

А когато разпишем и план за реализацията й, то нашата мечта придобива повече облик и вид, а ние започваме с малки стъпки ден след ден да крачим смело към нея.

И ако ви е интересна темата за целеполагането и реализирането - то не пропускайте срещата ни в ефира с Анастасия Карнаух в нощта на 31 декември по програма "Хоризонт"!

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Евелина Стоянова и Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55