Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и приятелите си. Именно това е значението и на думата „джихад“, която се споменава в Корана, казва афганистанецът Халед Мераджудин. Джихад не означава „свещена война“, а „борба“, борба срещу себе си, срещу егото си.
„Желания като „да ми върви в работата“, всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. За мен да си човек, да се очовечиш, да работиш върху себе си, това е моята мечта за новата година, да съм смирен.“
Халед пристига в България в началото на 90-те, когато е още ученик. Вече над 30 години живее в страната ни и за него това е мястото, което чувства като свой дом.
След като посещава бащината си къща в Кабул, столицата на Афганистан, през 2001 разбира колко много му липсва България. „Останах там около месец, месец и нещо, но винаги бях в очакване пак да се върна в България. И когато се връщах, още при кацането усетих, че България е моята държава и, че това е моят дом.“
Любимите му български думи са: „България“, „обичам те“ и „храна“.
Самата дума „храна“ много ми харесва, защото храна, дали е физическа или душевна, тази дума ти дава това, което трябва да се очовечиш – духовната храна.
Халед Мераджудин завършва висшето си образование в България, учил е право, но се е занимавал с търговия, а сега превръща хобито си – готвенето в своя професия.
Повече за любимите му афганистански и български ястия може да чуете от репортажа на Виктория Петрова и Елена Бейкова.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..