Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

| обновено на 06.01.25 в 05:12 | Интервю
Силсила Махбуб
Снимка: Силсила Махбуб

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар.

Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа Силсила Махбуб за последното за 2024 г. предаване "Нощен хоризонт" с водещи Зорница Близнашка и Мария Петрова.

Силсила Махбуб сама избира да дойде в България, говори свободно български и определя себе си като активист и предприемач.

"От десет години живея в България. Преди време, когато дойдох, дойдох просто да живея тук. Не съм си мислила за друго място. Завършила съм университет тук. Занимавам се повече с работа с бежанци", каза Силсила Махбуб, която освен това има собствен бизнес и се занимава и с музика.

Както и в България, Нова година в Афганистан е повод за събиране с близките.

"Понеже в Афганистан, Иран, Таджикистан и част от арабските държави имаме друг календар, който се нарича хеджира, Нова година там не се празнува по същото време, в което ние празнуваме тук. По-скоро се празнува на 21-ви март всяка година. Повече се събират семействата заедно, излизат навън, отиват на местата, където всички хора се събират. При нас се готвят много неща, много ястия, малко повече месо, ориз. Когато семействата се събират, много голяма маса се готви", обясни тя.


В Афганистан обаче посрещането на Новата година обичайно е семеен празник, а не празненство основно с приятели.

"Всички се събират в къщата на най-възрастния човек на семейството. Или всички ще донесат храна до къщата на леля, или чичо, или баба, или те сами, при които отиваме в тяхната къща, те само ще готвят за всички хора. По принцип при нас е по-традиционно, когато отиваш някъде, човекът готви всичко, ти просто отиваш като на гости. Има по принцип много големи семейства, които се събират заедно", обясни активистът.

Част от афганистанската общност в България отбелязва и Новата година на 1-ви януари, и традиционната афганистанска на 21-ви март.

"Не сме големи семейства, които живеем тук, но които са със семейства, по същия начин, както се прави в нашата държава, събират се, пеят, готвят повече и се събират заедно. Има семейства, които не празнуват по същото време Новата година, а празнуват само по нашия календар", сподели тя.


Самата Силсила Махбуб празнува както двете Нови години, така и се включва с любопитства в събитията по Коледа.

"Аз лично празнувам и това, и другото, защото на другото съм пораснала и имам друго усещане към друга календарна година. От времето, когато съм в България, много ми беше интересно празнуването на Коледа и след това Нова година. Просто ми е много интересно. Коледа, извън религиозното, просто ми е интересно как се празнува", обясни тя.

А на всички нас пожела:
"За тази година ще пожелая за хората в България и за мое семейство, и за всички приятели, които имам, за всеки българин, да имаме една година от мир, любов, да сме по-солидарни, да приемаме хората, да сме малко по-отворени към всички националности, които избират България. Да имаме една България, където хората, българите, да не отиват някъде извън своята държава за по-добра работа, за по-добър живот. Надявам се нещата да станат по-добре и повече хора да избират тази държава и българите да избират тази държава, да не отиват някъде другаде. Да имаме много щастлива година и с много здраве за всички".

Автор на снимката с картата на Афганистан: Pixabay/ErikaWittlieb.

Автор на снимката с ястие от Афганистан: Pixabay/ArmyAmber.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работиха: Мария Петрова, Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13
Добромир Манев

В месеца на жените: Жената в картините на актьора – художник Добромир Манев

В картините си  Добромир Манев  пресъздава собствената си  представа за жената .  "Жената не може да бъде обрисувана по никакъв начин. Може би само гениалните художници преди нас да са успели да уловят тази жена, жената с големи букви. Жената е един Космос, тя може да бъде рисувана само чрез фантазията, казва художникът.  По думите му..

публикувано на 19.03.25 в 16:52