Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно време за кратко да се закалите като от летни морски бани или като след продължителна разходка сред здравословния въздух на борова гора. Тази картина не е мечтана измислица, а реалност, която се осъществява при престой в солна стая. Солната терапия в контролирана среда е натурален, безлекарствен, безопасен и приятен метод за подобряване на състоянието при различни болести и укрепване на здравето за всички възрасти, особено при децата.
Възможностите на солните стаи за подобряване на детското здраве са във фокуса на Община Враца от няколко години.
"По-скоро да провеждаме профилактика, отколкото да лекуваме децата. До този момент имахме две солни стаи, три солни стаи са в ход. Плюс тези нови три – една трета до пролетта вече ще са окомплектовани с възможност за профилактика на дихателните заболявания", казва заместник-кметът Петя Долапчиева.
С това общината се нарежда на първо място по брой солни стаи спрямо децата.
"Това е ангажимент и стратегия за всички детски градини в нашия град – до няколко години да бъдат изградени солни стаи като превенция за разпространение на респираторни заболявания, вируси, настинки, така че децата на Враца да бъдат по-здрави. По-малко хапчета, по-малко антибиотици, по-малко лечение. Повече профилактика в градините", подчертава кметът Калин Каменов.
"Родителите го възприемат много добре, тъй като не е лукс, а необходимост", коментира Дора Младенова, директор на детска градина "Слънце", където вече са в ход ремонтните дейности за изграждането на солна стая.
Помещението вече е подготвено и започва монтиране на оборудването. Обособяването на звеното за профилактика се финансира от бюджета на детската градина и е на стойност 18 хил. лв. Очаква се солната стая да заработи в средата на месеца.
"Абсолютно нищо не струва – напълно безплатно е за децата и родителите", уточнява Младенова за предстоящото използване на солната стая.
"С времето забелязваме, че децата боледуват все по-често и продължително от много остри респираторни заболявания и прояви на различни видове алергии. Тази солна терапия, наречена още халотерапия, е с много силен ефект и е подходяща за деца, които имат нужда от облекчаване на конкретни тежки симптоми от някое заболяване. Всеизвестно е, че солта има голям противовирусен и антибактериален ефект."
Възпитаниците на детска градина "Слънце" - над 130 малчугани, ще посещават солната стая на групи от 5 деца според предварително изготвен график.
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..