Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Радка Рубилина е директор на Чешкия център в София

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.
 
„Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част от обществото, която се осмелява да почете националният празник на Чехия – създаването на Чехословакия, който е 28 октомври, са студентите.“ Разказва директорката на Чешкия център в София Радка Рубилина.

На 28 октомври 1939 г. студенти излизат по улиците на Прага, а срещу тях са хвърлени войските на протектората, които започват да стрелят срещу тях. Тогава загива студента Ян Оплетал. Убийството му предизвиква вълна от неодобрение и бурна реакция. Студентите започват всеки ден, все повече и повече да излизат по улиците и да протестират. Недоволството им продължава до 17 ноември, когато десетки от тях губят живота си.

„След това войските на протектората затварят всички висши учебни заведения в цяла Чехословакия. Оттогава 17 ноември се чества като Ден на студентите в Чехия, в Чехословакия и става Международен ден на студентите.“, обясни Радка Рубилина.

Според Рубилина тези събития припомнят, че студентите са единствената сила, когато обществото се страхува, когато обществото мълчи. Те са единствените, които се осмеляват да излязат на улиците и да протестират.


В днешно време 17 ноември е един от най-живите и най-празнуваните дни в Чехия. Обикновено чехите не обичат да празнуват националните празници. По-скоро излизат някъде в природата или на вилата, в градината. Но 17 ноември е изключение. Всяко семейство пали свещичка на определено място. Но това място вече не е свързано със събитията през 39-та година, а с тези от 90-та. Тогава в страната е сложен края на комунистическия режим. В Чехословакия се поставя в началото на демократичното управление.

„Дори националното радио изкарва специален автомобил, с когото излъчва от площад „Народни Трида“, където са се случили най-важните събития през 89-та година, когато студентите излизат на улицата и срещу тях е хвърлена милицията на Чехия.“

Целият ден е изпълнен с дискусии, с неформални срещи и разговори между хора, които обикновено не се срещат, не си говорят. Една такава среща е в музикален клуб, където се събират рокаджиии от 70-те и 80-те години, които разговарят със съвременните млади хора за живота тогава.

„17 декември е ден, в който се отварят темите за свободното общество, както и за младите хора. Студените все още имат едно определено и важно място в обществото в Чехия. Те успяват да направят различни формирования, да излизат на демонтрации, да стачкуват, така че останалата част от обществото да ги чуе. От последните големи техни демонстрации, в които те окупират различни сгради в Чехия, се съсредоточават върху теми, които са от глобален характер. Темите са свързани с опазването на околната среда и с намаляване на вредните емисии в атмосферата.“

Разговорът с Радка Рубилина продължава със Стената на Джон Ленън. Повече за нея ще научите от звуковия фай




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08