На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди, заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен противопожарен контрол".
"Традиционно по това време на годината броят на пожарите е доста голям. От началото на годината имаме 90 произшествия в битовия сектор. Всяка година по това време броят на пожарите е около тази цифра – около 80-90".
По думите му повече пожари се случват в големите градове, като най-много са в София.
В предаването "12+3" той подчерта, че най-честата причина за битовите пожари е неправилното използване на отоплителни уреди или късо съединение на електрически инсталации. В този смисъл главен инспектор Василев изтъкна, че е много важно инсталацията да бъде изправна.
"В голяма част от по-старите къщи има инсталации на доста години и които не са оразмерени за големи натоварвания. При тях, когато се използват високо мощни отоплителни уреди, инсталацията може да не издържи и възникват доста инциденти в следствие на неправилно използване на такива уреди".
Във връзка с използването на газови уреди Йото Василев отбеляза, че е много важно къде се зареждат бутилките с газ. По думите му това трябва да става само в лицензирани пунктове. Абсолютно забранено е това да се прави на местата, където се зареждат автомобилни газови уредби, а причината е опасността от препълване на бутилките.
"Максималното количество газ, което трябва да бъде заредено, е до 80% от вместимостта на газовата бутилка. Ако тя бъде препълнена, това създава непосредствена опасност в последствие при повишаване на температурата бутилката да бъде разкъсана".
Другото важно нещо е да има поне 1 метър разстояние между газовия уред и горивни материали, посочи още той и добави, че трябва внимателно да се следи и за изправността на тези уреди.
Препоръчва се в помещенията с газови уреди да има вентилация, разположена в долната част на помещенията. Забранено е използването на газ в помещения, които са под нивото на околния терен, с изключение на определени случаи, изброи още главен инспектор Василев.
По думите му независимо от отоплителния уред, е много важно да има определено разстояние от горивни материали, разположени в близост. Той уточни, че изискването за 1 метър минимално разстояние до съседни горивни материали важи и за твърдото гориво, и за електрическите уреди.
Йото Василев предупреди още, че уредите не трябва да се покриват с дрехи, кърпи или други неща, защото така може да възникне инцидент. Той наблегна и на почистването на комините на сградите, когато отоплението е на твърдо гориво:
"Често се запалват саждите в комините на сградите, когато те не са почистени".
Времето за евакуация от помещението при възникнал пожар е 2 минути, каза Василев. Той обясни, че при евакуация трябва да се използва само стълбището и в никакъв случай асансьор. Ако човек не може да се евакуира, е добре вратата да се уплътни с дрехи и мокри кърпи, както и да се пусне студена вода, добави той.
Цялото интервю на Стефан Кунчев с Йото Василев в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..