Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си.
Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%, докато в трите страни с най-ниска инфлация в Европейския съюз е 0,9% в Литва, 1,0% в Финландия и 1,1% в Италия, става ясно от данните на Евростат, върху които се основава анализът на Петър Ганев от ИПИ.
Според договора от Маастрихт критерият взима средното от трите страни с най-ниска (по дефиниция е „най-добра“) инфлация – в случая това е точно 1,0%, и добавя 1,5 пункта. Така критерият е 2,5%, тоест отклонението на България е 0,1%.
"В този смисъл към декември 2024 г. критерият не е изпълнен в чист вид. Често когато се изчислява критерият от Европейската комисия и Европейската централна банка някоя от страните с най-ниска инфлация се изключва от изчислението, тъй като се отклонява значително (в посока надолу) от инфлацията в другите страни от ЕС. Ако това се приложи само за последната Литва (0,9%), то тя се заменя с Дания или Ирландия (и двете с 1,3%) и критерият се повишава до 2,6 (1,1+1,5) и тогава България вече изпълнява критерия", коментира Ганев.
Финансовият министър Теменужка Петкова коментира на влизане в министерството, че България има шанс за еврозоната и "той не бива да бъде пропуснат", а бившият ръководител на институцията Людмила Петкова, която остава в екипа като зам.-министър, обяви, че очаква до края на януари да бъдат подадени искания за извънредни конвергетни доклади от Брюксел и Франкфурт.
Има решение на парламента, с което страната се задължава до две седмици след формалното изпълнение на всички критерии за членство в еврозоната, да бъде отправено искане за извънредните оценки. Реалистичната дата за членство в клуба на страните с единна европейска валута е 1 януари 2026 година.
Районният съд в Дупница потвърди наказателно постановление на РИОСВ за глоба от 140 хиляди лева за ТЕЦ "Бобов дол" за констатирано замърсяване на въздуха в района при работата на централата. Постановлението на екоинспекцията е от 8 януари тази година, което от дружеството обжалват. При извършена по подаден сигнал спешна и извънпланова проверка..
От утре поскъпва услугата за издаване на британски паспорти със 7% до 94,50 паунда. В Европа само в Дания и Италия издаването на паспорт струва повече отколкото в Обединеното кралство. През последните две години цената на заявлението за паспорт в Обединено кралство се е повишила с повече от 25%. От Министерството на вътрешните работи..
Депутатите включиха 5 изслушвания на министри в седмичната си програма. Още днес като втора точка в дневния ред на въпроси на депутати ще отговаря министърът на енергетиката Жечо Станков относно сключените споразумения с турската компания "Боташ", тяхното отражение върху "Булгаргаз" и необходимостта от предоговаряне на условията. Негов..
До началото на лятото се очаква да приключи ремонтът на граничния контролно-попускателен пункт "Станке Лисичково“. В момента са пуснати по две трасета на изход към РСМ и на вход към България. С около една година се забавя ремонтът и цялостната реконструкция на граничния пункт, който започна в средата на 2023 година. Трасетата за преминаване на..
При засилен интерес премина общественото обсъждане за изграждане на кариера за добив на пясък и чакъл в землището на село Първенец, община Родопи, област Пловдив. Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 декара. Димитър Воденичаров, Инициативен комитет на хората от община Родопи, разказва пред БНР за битката на..
На извънредно заседание транспортната комисия в парламента ще разгледа и петте законопроекта, свързани с промени в Закона за движение по пътищата, това съобщи Кирил Добрев от "БСП - Обединена левица"- председател на парламентарната комисия. Той упрекна депутатите, че не са успели по-рано да приемат предложенията за ограничения на скоростта и..
Със спешни ремонти започва поетапното укрепване на къщите в благоевградския квартал "Вароша". Някои от тях са сериозно компрометирани и буквално се нуждаят от спасяване. Около 15 са старинните къщи в квартал "Вароша". Две от тях са частна собственост, а останалите - общинска. Те са в общ архитектурно-исторически ансамбъл с централния храм на..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..