Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година.
Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог
На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от деца, моми и невести, пременени с най- хубавите си народни носии, пазени като скъп дар от предците им.След демонстрациите на магическите ритуали на площада в Разлог се вие дълго и пъстро хоро, символ на човешката заедност.
Как е предавана традицията в продължение на повече от 200 години и каква е символиката на „Старчевата“ разказа за БНР секретаря на читалището в Разлог Велина Кулина:
"Не само в Разлог, но и в други краища на страната тези кукерски игри имат за цел да прогонват злите сили. Какво правим ние в Разлог - тъй като тези зли сили имат навика да се появяват в нечовешките си образи през нощта, тук щом се стъмни чаушите и бабугерите излизат от различните махали и правят шествие в града.
Това продължава близо месец - от Игнажден до Нова година всяка махала го прави задължително поне веднъж. Традицията изисква, когато гоним злите сили, да не се виждат истинските ни лица. Затова хората се маскират с различни маски - сурати ги наричаме тук и по тъмни доби те гонят караконджулите...
Ритуалът "Старчевата" е демонстрация на връзката между трите свята - долния свят, в който живеят караконджулите, човешкия свят, в който те идват по тъмни доби в тези хаотични дни, и небесният свят, където на връх Нова година, на Васильов ден слиза Млада Бога - вестителят на Доброто, разказа Велина Кулина, секретар на читалището в Разлог.
Кукерите разчистват пространстовото, за да се завихри онова голямо хора, където всички хора - пременени с най-хубавите си дрехи, заедно да създадат условия на чисто и хубаво за новото начало, пред очите на всички, допълни Кулина.
Три образа са задължителни в този ритуал - водачът - Старейшината, символ на силата и на мъжествеността, младият ерген, символ на мъжкото начало и невестата, която днес има женски обрз, но в миналото това е бил мъж с маска на лицето, който е носел на гърба си едно дърво, символ на моста, по което да слезе Млада Бога.
Тоест - мъжкото и женското начало и заедно със силата се събират и правят моста между трите свята, за да може небесният свят да дойде в човешкия и да цари добротата, поясни още Велина Кулина.
Още по темата слушайте в зувковия файл.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
От мобилния оператор А1 не се ангажират със срок, в който ще бъде решен проблемът, довел до ограничения при повикванията и есемесите в мрежата им...