Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика. Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече - предава любовта си към българския език на своите студенти.
"Българският език се преподава в рамката на образованието по славистика, като българският език е втори език. Той е изборен език, а първият задължителен език е руският. След това студентите имат избор. Могат да изберат български, словенски или сръбски, хърватски, босненски. Обикновено студентите се разпределят равномерно между нашите три балкански езика. Моето наблюдение е, че интересът към славистиката за съжаление намалява. Това е една обща тенденция в момента, европейска, може би и световна. По принцип интересът към изучаването на езици, към хуманитаристиката, намалява в момента. Различни фактори допринасят за това. И да не забравяме също, че съвременните технологии доста добре помагат с преводи, използване на чужди езици, което е прекрасно, но може би образованието по езици трябва да се пренагласи към новите условия", казва Миглена Дикова.
Каква е мотивацията на младите хора да учат български език? И студенти от какви националности проявяват интерес към нашия език?
"Студентите по славистика са фламандци от фламандската част на Белгия, университетът е в Гент. По някога има и френскоговорящи студенти. Това е основната група студенти. Разбира се, към специалността проявяват интерес и студенти, които са второ поколение, най - вече с един от родителите българин - майка българка или баща от България. Но главната група са белгийци, белгийски студенти, което е много ценно и интересно в случая. А мотивацията им понякога е лична. Те са ходили на екскурзия в България.
В последно време, защото диаспората - българската, в Гент нарасна, някои от студентите ни имат съседи българи. И това поражда интереса към специалността и към българския език. Става въпрос и за любовни интереси, любовна връзка, което е интересно също. В по-голямата част интересът е професионален. Нашите студенти комбинират интереса към славистика и към български с втора специалност икономическа, финансова, учат и международни отношения. Някои са изцяло хуманитарно ориентирани. Комбинират славистиката с история на изкуството. Част от студентите са чисто насочени към езика. Проявяват интерес към превод", посочва преподавателката по български език.
Знаем, че българският език е много сложен за чужденците. Дали в преподавателската практика на Миглена Дикова има случаи на студенти, които са започнали и след това са се отказали да учат български език, защото им е много труден?
"Засега такъв случай няма, някой да се е отказал заради трудността на българския език. Нашите студенти са много сериозни хора. Когато са избрали да учат славистика, те малко или много вече имат представа за сложността на специалността, която са избрали. Те започват да учат руски един семестър преди избора си на втори славянски език, така че трудно се плашат от сложността на българския език. Но българският език определено е труден. Един от най-трудните елементи за студентите са глаголите, нашата система на времената и окончанията на българските глаголи, и членуването", допълва г-жа Дикова.
Интересно е как чуждестранните студенти възприемат българската литература? И кои български автори познават - съвременните или класическите?
"Във втори и трети курс започваме да четем и литературни текстове. Четем български съвременни автори - Георги Господинов, който те вече добре познават от преводите му на нидерландски, автори като Алек Попов, който вече е класика, Теодора Димова, Амелия Личева, Аксиния Михайлова, Ина Иванова и др. Въобще поезията за тях е много интересно нещо. Разгадаването на смисъла на поезията на един чужд език е голямо предизвикателство и определено доставя удоволствие на нашите студенти. Четем и текстове от класическата литература - Иван Вазов, Йовков, Елин Пелин, но там сложността на възприемане е много голяма, защото езикът е по-стар, с архаични думи. И също контекстът има нужда от допълнително обяснение", разказва още за БНР Миглена Дикова.
За да популяризират славистиката, от скоро, преподавателите от Университета в Гент организират открити уроци за учениците от гимназиален етап. Канят ги в университета, заедно с техните преподаватели, за да се потопят в академичната среда и да усетят на живо магията на езика.
Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с д-р Миглена Дикова за "Нощен Хоризонт".
Помощникът на руския президент Владимир Путин Владимир Медински съобщи, че се е обадил днес по телефона на украинския министър на отбраната Рустем Умеров и му е предложил точна дата и място на среща, на която двете страни да си разменят меморандуми с условията за прекратяване на огъня. Русия предлага втори кръг преки преговори с Украйна в Истанбул на..
България все още не е получила отговор от САЩ за покупката на ракетната система за залпов огън с повишена мобилност "Хаймарс". Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната комисия. Комисията одобри доклада за състоянието на отбраната и инвестиционните планове до 2032 година. Придобиването на ракетна система за залпов огън..
Няма на кого да бъде повдигнато обвинение за трудовата злополука в Свищов, при която снощи загина 61-годишен мъж, съобщиха за БНР от Инспекцията по труда във Велико Търново. Мъжът е демонтирал панел на покрива на автомивка в Свищов и снощи към 19,30 часа е паднал от 3 метра височина. Мъжът е едноличен търговец и е бил в облигационни отношения..
Община Велико Търново и водоснабдителното дружество "Йовковци“ търсят държавно финансиране за цялостната подмяна на 30 километра довеждащ водопровод от село Емен, който да стане дублиращ при ситуации на кризисно водоснабдяване на региона. Водоснабдителното дружество прави предпролетното проучване за цялостната подмяна на така наречения..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите поколения да мине преходът. Остават още 10 години, за да се подреди държавата, да останем с лице към доброто и лошото, правилното и грешното, говоря за политици и бизнес, прогнозира в интервю пред БНР..
Министър Бойко Рашков одобрява план, след това със заповед задължава администрацията да го изпълни и да закупи по съответната процедура артикулите, описани във въпросния план във връзка с пътната безопасност. Там ще видите и въпросните икони. Това обясни министърът на вътрешните работи Даниел Митов на брифинг в сградата на ведомството и..
Над 5 хиляди заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана, са получени в службите по земеделие в цялата страна. Те обхващат 32 хиляди хектара засегнати площи, за които фермерите ще очакват компенсации от държавата. Близо 4 хиляди от заявленията вече са обработени - съобщават от фонд "Земеделие", като..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
С тържествена церемония във Враца ще бъдат открити Ботевите дни, посветени на 149-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета...