Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Анна Малешкова
Снимка: Личен архив

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. 

Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен, на Кинефикация. Тя е дошла в Сливен на 18 години, родена е в бесарабското село Валя Пержей, Молдова. С нея работи и брат й, доц. Николай Куртев-един от инициаторите за създаване и откриване на Тараклийския държавен университет "Григорий Цамблак", награден от Агенцията за българите в чужбина с медал „Паисий Хилендарски“ за принос в българската наука, култура и образование. 

Ето какво разкзава Анна, която от повече от 50 години живее в Сливен, роден край на някогашните изселници през 18 век след поредната руско-турска война.

"В том пети обърнахме внимание на нищетата на изселените българи, третирани като неблагонадеждни политически от тогавашната съветска власт. В шести том, който е почти готов, обръщаме внимание на глада от 1920-23 ,1930-33 и най-вече глада от 1945 до 1947 г., когато в Бесарабия, тоест Южна Украина и Молдова, измряха цели махали, села, семейства, когато хората се погребваха без опело....

В излезлия през декември том разказваме и за разселените от съветската власт бесарабски българи в Сибир, през 1941, първи период; тогава се преименуват и българските села....1944-45 г. започва завръщането на разселените, но за кратко. 1945-47 и 48 започва второто разселване и второто преименуване на българските села. Българинът е непримирим, затова е и такова отношението към него.

Българинът е облагородил Молдова и Южна Украина..... Красиви села, чисти села....Дядо ми разправяше, знае от неговия дядо, когато се изправиш, виждаш заек чак до 5-6 км, даже и трева не е растяла, само змии, чакали, пустош вятър. През лятото температурата понякога стига до 41 градуса. Зимата стига до минус 35 градуса."

Анна Малешкова, бесарабска българка от село Валя Пержей, разказва за тежката съдба на своите хора от Южна Украина и Молдова както по царско руско време, после по съветско време, така и сега - недолюбвани както от властите в Украина и Молдова, така и от българските управляващи през годините.

Защо обезлюдяват селата на бесарабските българи?

"Много ми е мъчно, че сега в селата са само старците. Всички се изселват към Русия. Дават им пари , за да се преместят, дават им веднага гражданство. Има такава програма от петнайсетина години.."
"Докато вкъщи ще се говори на български, докато ще изпращаме нашите покойници и нареждаме на български език, България ще я има! Може да са далече от родината, но българи ще има докато пеем, докато се молим на Бог на български, дотогава ще я има България!"


Още по темата в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30