Това каза в интервю за БНР политологът доц. Искрен Иванов от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Войната може да приключи при две условия – уреждането на статута на ценните метали и трайни гаранции за сигурността на Украйна, подчерта той.
По думите му, "същата сделка" е искал и Байдън, но неговата администрация освен към контрол върху ценните метали, се е стремяла и към това да проточи войната, за да изтощи Русия, докато администрацията на Тръмп цели по-скоро войната да приключи.
"Ако Тръмп е много прям в политиката си, то Байдън също имаше такива намерения, чисто и просто ги прикриваше зад различна външна политика."
Трайна гаранция може да има само при консенсус между Вашингтон и Москва, посочи политологът.
Преподавателят разгледа три сценария за разрешаване на войната в Украйна. Според първия Украйна се разделя с отцепване на територия в полза на Русия, а западната част се оформя като буфер между Русия и САЩ. Този вариант обаче според него е краткосрочен и в дългосрочен план е "неблагоприятен за Европа". Като втори сценарий Украйна може да бъде поделена, ако ѝ се дадат трайни гаранции за сигурност – изпращане на европейски контингент в западната част, а дългосрочно да се мисли за членство на Западна Украйна в НАТО. Трети вариант е войната да се поднови.
"Дали пък Русия не иска точно това – там да има европейски войски, които в един момент да може да провокира."
Относно изтеглянето на американските военни сили от Европа доц. Иванов отбеляза варианта в дългосрочен план Доналд Тръмп да съсредоточи американското военно присъствие в Полша и изтъкна, че докато в Европа функционира американският ядрен чадър, балансът на силите няма да бъде разклатен. Европа обаче ще бъде силно уязвима, ако тази защита бъде оттеглена, допълни той.
За самостоятелна отбрана в Европа ще трябват не 5% от БВП, а 50%. Това минава през ликвидиране на европейската средна класа и европейската социална държава, коментира Искрен Иванов в предаването "Преди всички".
"Германците са най-големите потребители на социални блага в ЕС. Те няма да се откажат от социалната си държава толкова лесно. Много добре знаят, че създаването на европейска армия минава през превъоръжаване на Германия. Нагласите са коренно различни. Европейците просто искат да живеят добре. Ако тази европейска социална държава бъде запазена, не е възможно да се пренасочат допълнителни средства за отбрана. Това, което каза Мерц, е обещание, което няма как да изпълни – нито към германците, нито към Европа."
"По-раболепно отношение на френски лидер към американски президент не съм виждал от това, което Макрон показа във Вашингтон. Неговата реч беше насочена изцяло към това да угоди на Тръмп и да го убеди, че Америка трябва да продължи да помага на Европа. След това поведение на Макрон по-скоро Тръмп ще продължи с външнополитическата си линия и няма да я промени. Макрон беше крайно неубедителен", прави равносметка доц. Искрен Иванов след посещението на френския президент в САЩ.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната. Целта на започващото посещение е популяризирането на..
Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..
Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си. На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...