Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайски изследователи: Метанът в атмосферата може да помогне за възстановяването на озоновия слой

Снимка: АП/БТА/НАСА File

Китайски изследователи разкриха, че увеличаването на емисиите на метан може да има неочаквано положително въздействие върху бъдещото възстановяване на озоновия слой, предаде Синхуа, цитирана от БТА.

Откритието може да помогне на законодателите и учените да вземат по-добри решения за справяне както с възстановяването на озоновия слой, така и с изменението на климата.

Озоновият слой действа като щит на Земята, блокирайки вредната ултравиолетова радиация. Въпреки че международните усилия допринесоха за ограничаване на веществата, които го разрушават, бъдещото му възстановяване е изправено пред нова несигурност заради глобалното затопляне и човешката дейност.

Изследването насочва вниманието към двойната роля на метана за възстановяването на озона. От една страна метанът е мощен парников газ, допринасящ за глобалното затопляне, докато от друга той има сложни химични взаимодействия в атмосферата, които могат да помогнат за възстановяването на стратосферния озонов слой, обяснява Си Фей, професор в Пекинския педагогически университет.

"Точно както озонът може да бъде вреден на нивото на повърхността, но полезен в стратосферата, метанът и другите прекурсори на озона проявяват подобни двойни характеристики", казва Си. 

"Разбирането на тези двойни ефекти е от решаващо значение за прогнозиране на бъдещото възстановяване на озона и неговите последици за климата", допълва той. 

Изследователският екип е провел експерименти за анализ на въздействието на метана (CH4), въглеродния диоксид (въглероден двуокис, CO2)и температурата на морската повърхност върху стратосферния озон (O3) при определен бъдещ климатичен сценарий. Той предполага високи емисии на парникови газове и ограничени усилия за смекчаване на последиците от изменението на климата, което ще доведе до значително глобално затопляне до края на века.

Резултатите показват, че нарастващите емисии на метан могат да имат особено силно положително въздействие върху възстановяването на озона както в арктическия, така и в антарктическия регион.

"Крайната ни цел е да предоставим цялостно разбиране на пътищата за възстановяване на озона и техните по-широки последици", казва още Си.

Ученият допълва, че с колегите му ще усъвършенстват своите модели, за да отчетат допълнителни фактори, влияещи върху възстановяването на озона.

Изследването е публикувано в сп. Advances in Atmospheric Sciences.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фандъкова: Да насърчим младите да търсят специалности, необходими на трудовия пазар

Държавата да финансира второ висше образование в приоритетни професионални направления и защитени специалности . Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, внесени от депутати от ИТН, ГЕРБ и БСП. Планирано е промените да влязат в сила от 1 януари 2026 г. Един от вносителите е Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС. Пред БНР тя..

публикувано на 15.04.25 в 09:24
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп иска да намали наполовина бюджета на Държавния департамент на САЩ

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп иска да намали бюджета на Държавния департамент почти наполовина, става ясно от вътрешни документи за финансово планиране, видени от Ройтерс.  Това може да доведе до затварянето на близо 30 американски представителства в чужбина и рязко намаляване на чуждестранната помощ, отбелязва агенцията...

публикувано на 15.04.25 в 09:08

Засилено полицейско присъствие в столичния кв. "Захарна фабрика"

Екипи на СДВР и Жандармерията са разположени в столичния квартал "Захарна фабрика". От МВР съобщиха за "Хоризонт", че полицейското присъствие там е с цел съдействие на екипите, които започнаха премахването на незаконни постройки в квартала. Започна премахването на незаконните бараки в столичния квартал "Захарна фабрика" На място..

публикувано на 15.04.25 в 09:08
проф. Димитър Димитров

Ректорът на УНСС за безплатното второ висше: Да има стимули и гаранции за работа след това

Финансирането на второ безплатно висше образование може да се мотивира с идеята за учене през целия живот . Хората, които са завършили преди 20-30 години, са учили при друга структура на икономиката. Тогава не е имало изкуствен интелект, киберсигурност, навлизащи нови технологии като сегашните. Това обясни пред БНР ректорът на УНСС проф...

публикувано на 15.04.25 в 09:05
Президентът Никос Христодулидис ще представи визията на правителството за развитието на кипърската икономика.

Икономически конгрес събира в Никозия новите бизнес-лидери

Новите лидери на кипърския бизнес – представители на милениалите и следващото ги поколение Z, са основните участници в провеждащия се днес 15-и Икономически конгрес в Никозия (Nicosia Economic Congress). На събитието, което е едно от най-важните на годината в Кипър, президентът Никос Христодулидис ще представи визията на правителството за..

публикувано на 15.04.25 в 08:50

Форум за съвместни трансгранични проекти между България и Сърбия се провежда във Враца

Във Враца ще се проведе Форум за търсене на партньори между България и Сърбия за съвместни трансгранични проекти с европейско финансиране. Програмата осигурява общо 5 мил. и 600 хил. евро директна подкрепа за малки и средни предприятия от двете страни. Проектите са за разширяване на капацитета, внедряване на нови технологии и подобряване на..

публикувано на 15.04.25 в 08:39
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Политиката е затворена във вътрешнозаводски свят

Свръхцелта на това правителство е да го има. Имаме идея за оцеляване на правителството. Усилията ще бъдат насочени в тази посока. Факторите, които пречат на тази свръхцел, ще бъдат минимизирани за сметка на онези, които помагат . Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Страхил Делийски. " Липсва убедителна, голяма, смислена..

публикувано на 15.04.25 в 08:36