Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И стигнаха до края на света" - българите в Аржентина в документален филм

Поля Станчева: Длъжници сме на сънародниците ни там, да им помогнем да запазят българското си самосъзнание

| Интервю
Поля Станчева
Снимка: Ани Петрова

Днес от 18.00 ч. във Военния клуб в София ще бъде представен документалният филм на Поля Станчева "И стигнаха до края на света", посветен на българската диаспора в Аржентина. Станчева е бивш генерален директор на БНР.

Тези българи са заминали преди 100 години. В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и те започват да ги отвоюват от джунглата. Българите пристигат, защото са земеделци. Тези българи започват не просто да населяват тази страна, а да я строят, поясни тя.

"Българите са участвали в създаването на тази страна, която е изградена предимно от мигранти."

Аржентина е "изключително интересна страна на страсти и контрасти, която започва от екватора и стига до ледниците на Антарктида", посочи авторката на филма.

По думите ѝ, освен земеделци, някои от тях са работили на нефтените платформи, други – във фабрики за месо и кланици близо до Буенос Айрес.

Днес сънародниците ни, които говорят български, са около 90-годишни. Останалите са трето и четвърто поколение и много рядко някой от тях говори езика, особено в смесените бракове, разказа Поля Станчева в предаването "Хоризонт до обед".

"По-интересно е, че пеят на български. Много тъжно е това, че няма кой да ги научи български. Младите искат. Мисля, че сме им длъжници. Би трябвало да им подадем ръка."

"Нека им помогнем да запазят българското си самосъзнание, защото те го носят", призова тя.

В Аржентина не се преподава български език, а бихме могли да помислим за наши студенти, които да отиват там на практика и същевременно да преподават, смята Станчева.

Според нея, една част от тези млади хора – трето и четвърто поколение, искат да бъдат български граждани, но за целта трябва да знаят български език и така се получава Параграф 22.

Именно третото и четвъртото поколение се връщат, показва историята на други емигрантски нации, допълни авторката на документалната лента, откривайки символика в това.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30