Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И стигнаха до края на света" - българите в Аржентина в документален филм

Поля Станчева: Длъжници сме на сънародниците ни там, да им помогнем да запазят българското си самосъзнание

| Интервю
Поля Станчева
Снимка: Ани Петрова

Днес от 18.00 ч. във Военния клуб в София ще бъде представен документалният филм на Поля Станчева "И стигнаха до края на света", посветен на българската диаспора в Аржентина. Станчева е бивш генерален директор на БНР.

Тези българи са заминали преди 100 години. В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и те започват да ги отвоюват от джунглата. Българите пристигат, защото са земеделци. Тези българи започват не просто да населяват тази страна, а да я строят, поясни тя.

"Българите са участвали в създаването на тази страна, която е изградена предимно от мигранти."

Аржентина е "изключително интересна страна на страсти и контрасти, която започва от екватора и стига до ледниците на Антарктида", посочи авторката на филма.

По думите ѝ, освен земеделци, някои от тях са работили на нефтените платформи, други – във фабрики за месо и кланици близо до Буенос Айрес.

Днес сънародниците ни, които говорят български, са около 90-годишни. Останалите са трето и четвърто поколение и много рядко някой от тях говори езика, особено в смесените бракове, разказа Поля Станчева в предаването "Хоризонт до обед".

"По-интересно е, че пеят на български. Много тъжно е това, че няма кой да ги научи български. Младите искат. Мисля, че сме им длъжници. Би трябвало да им подадем ръка."

"Нека им помогнем да запазят българското си самосъзнание, защото те го носят", призова тя.

В Аржентина не се преподава български език, а бихме могли да помислим за наши студенти, които да отиват там на практика и същевременно да преподават, смята Станчева.

Според нея, една част от тези млади хора – трето и четвърто поколение, искат да бъдат български граждани, но за целта трябва да знаят български език и така се получава Параграф 22.

Именно третото и четвъртото поколение се връщат, показва историята на други емигрантски нации, допълни авторката на документалната лента, откривайки символика в това.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05