Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес.
"Понякога и за домашни помага. Много помага в някои ситуации."
"Използвам го ежедневно. За някоя презентация – да ми редуцира дадена информация, което е много полезно. Наскоро излезе български ИИ. Него повече използвам за български неща."
Наличието и на кабинет ще помогне на Зулфие, Васил и Виктор да програмират, да правят игри с учебна цел, да се занимават и с роботи. Миналата година са правили проекти по физика, за да видят "как нещата работят нагледно".
"Живеем в такива времена, че стига да знаеш какъв въпрос да му зададеш правилно, може да ти даде много важна и ценна информация."
"Може да се каже, че е мързелива работа, но в същото време е и улеснение. Живеем в 21. век и можем да се усъвършенстваме с този изкуствен интелект. Наистина, той не е в голяма полза за нас, защото ни прави малко мързеливи, но ни обогатява умствено, а и ни учи как да работим с по-сложни приложения."
Директорът на училище "Цар Симеон Велики" Мария Иванова акцентира върху съвременната образователна среда.
"Ние сме едни от първите. Вълната е такава в момента, че предстои и в много други училища."
Според директора това е начинът децата да свикнат с технология, която ще оказва влияние на тяхното кариерно развитие, и то през целия им живот.
"Това е отговор на нуждите на новото поколение. Всяко училище, което отговаря на реалността в момента, е добре да има такъв кабинет, за да могат учениците да бъдат в досег с най-модерните технологии. Трябва да се използва разумно, за помощ, в полза на обучението."
"Частните училища са по-прагматични", отчита Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение. Организацията, която той ръководи, изгражда стотици такива кабинети с държавни и общински училища.
"Училищните екипи, които бързо са се подготвили и са разбрали истинската функция на тези пространства, наистина могат да направят чудеса. Други такива – може би над 50%, някои експерти казват 80-90%, тепърва ще прохождат", смята той.
Проблемът не е в това, че кабинетите по изкуствен интелект се появяват по-лесно в частното и по-трудно в държавното образование, а колко подготвени хора има, изтъква Ангелов.
"Учениците задават един и същи въпрос – защо учим това? Докато учениците задават този въпрос, трябва да се търси по-добър отговор. Вече няма нужда да задаваш съдържание, съдържанието го има – онлайн, в ИИ, в учебника. Ролята на учителя е да даде реална задача, така че учениците да се почувстват успешни и умни."
Все още няма достатъчно учители, които да знаят как да преподават ИИ, твърди Александър Ангелов, който е и член на комисията за иновативни училища към МОН и е част от Асоциацията на софтуерните компании.
В момента се разработва и патентова национален модел, който пилотно ще се приложи в 30 лаборатории в Община Бургас.
"В момента са под 10 в държавата. Смятам, че ще завършим 2025 г. с поне 100 лаборатории за ИИ в български училища."
Това, че ИИ не е само техника, а и хора, го е осъзнал министърът на образованието Красимир Вълчев, който се надява изгражданите към училищата СТЕМ центрове да привлекат и знаещи учители.
"Дали СТЕМ центровете ще бъдат ефективни, зависи от това дали ще имаме подготвени специалисти – външни или учителите. Сама по себе си една стая за ИИ не е толкова техника, колкото специалист да разкаже на децата и след това да започне да ги обучава. Не е толкова стаята, колкото човекът."
Учениците Виктор, Зулфие и Васил са убедени, че ИИ няма да замени учителите.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..