Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищен директор: Децата ще свикнат с технология, която ще влияе на целия им живот

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

Александър Ангелов: Вече няма нужда да задаваш съдържание. Ролята на учителя е да дава реални задачи

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект.

Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес.

"Понякога и за домашни помага. Много помага в някои ситуации."

"Използвам го ежедневно. За някоя презентация – да ми редуцира дадена информация, което е много полезно. Наскоро излезе български ИИ. Него повече използвам за български неща."

Наличието и на кабинет ще помогне на Зулфие, Васил и Виктор да програмират, да правят игри с учебна цел, да се занимават и с роботи. Миналата година са правили проекти по физика, за да видят "как нещата работят нагледно".

"Живеем в такива времена, че стига да знаеш какъв въпрос да му зададеш правилно, може да ти даде много важна и ценна информация."

"Може да се каже, че е мързелива работа, но в същото време е и улеснение. Живеем в 21. век и можем да се усъвършенстваме с този изкуствен интелект. Наистина, той не е в голяма полза за нас, защото ни прави малко мързеливи, но ни обогатява умствено, а и ни учи как да работим с по-сложни приложения."

Директорът на училище "Цар Симеон Велики" Мария Иванова акцентира върху съвременната образователна среда.

"Ние сме едни от първите. Вълната е такава в момента, че предстои и в много други училища."

Според директора това е начинът децата да свикнат с технология, която ще оказва влияние на тяхното кариерно развитие, и то през целия им живот.

"Това е отговор на нуждите на новото поколение. Всяко училище, което отговаря на реалността в момента, е добре да има такъв кабинет, за да могат учениците да бъдат в досег с най-модерните технологии. Трябва да се използва разумно, за помощ, в полза на обучението."

"Частните училища са по-прагматични", отчита Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение. Организацията, която той ръководи, изгражда стотици такива кабинети с държавни и общински училища.

"Училищните екипи, които бързо са се подготвили и са разбрали истинската функция на тези пространства, наистина могат да направят чудеса. Други такива – може би над 50%, някои експерти казват 80-90%, тепърва ще прохождат", смята той.

Проблемът не е в това, че кабинетите по изкуствен интелект се появяват по-лесно в частното и по-трудно в държавното образование, а колко подготвени хора има, изтъква Ангелов.

"Учениците задават един и същи въпрос – защо учим това? Докато учениците задават този въпрос, трябва да се търси по-добър отговор. Вече няма нужда да задаваш съдържание, съдържанието го има – онлайн, в ИИ, в учебника. Ролята на учителя е да даде реална задача, така че учениците да се почувстват успешни и умни."

Все още няма достатъчно учители, които да знаят как да преподават ИИ, твърди Александър Ангелов, който е и член на комисията за иновативни училища към МОН и е част от Асоциацията на софтуерните компании.

В момента се разработва и патентова национален модел, който пилотно ще се приложи в 30 лаборатории в Община Бургас.

"В момента са под 10 в държавата. Смятам, че ще завършим 2025 г. с поне 100 лаборатории за ИИ в български училища."

Това, че ИИ не е само техника, а и хора, го е осъзнал министърът на образованието Красимир Вълчев, който се надява изгражданите към училищата СТЕМ центрове да привлекат и знаещи учители.

"Дали СТЕМ центровете ще бъдат ефективни, зависи от това дали ще имаме подготвени специалисти – външни или учителите. Сама по себе си една стая за ИИ не е толкова техника, колкото специалист да разкаже на децата и след това да започне да ги обучава. Не е толкова стаята, колкото човекът."

Учениците Виктор, Зулфие и Васил са убедени, че ИИ няма да замени учителите.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51