Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и граматични конструкции - това е пътуване в история, култура, изкуство, политика и философия, които отдавна са надхвърлили границите на Корейския полуостров.
Тридесет години са достатъчно време, за да се изгради традиция, но и достатъчно малко, за да се чувстваш още в началото на нещо голямо.
В далечната 1994 г. едно ново академично пространство отваря врати в Софийския университет – специалност "Кореистика", мечтата на малка група ентусиасти, които вярват, че между България и Корея могат да се изградят много повече от дипломатически отношения. Могат да се изградят мостове на знание, културен диалог и истинско разбиране.
Днес "Кореистика" е търсена специалност, в която се изучават не само езикът и литературата, но и корейското изкуство, история, общество, политика и икономика.
И ако в първите години това е било малко позната територия, днес корейската вълна „Халю“ – кино, музика, модерно изкуство – отваря врати към един свят, който все повече млади хора искат да опознаят.
Но какво всъщност означава да изучаваш Корея в България? Какви са предизвикателствата и възможностите за студентите? Как се изгражда културен мост между два толкова различни свята?
Отговорите дават знакови личности в сферата на Кореистиката в България – д-р Райна Бенева, преподавател по корейска език в СУ, д-р Ким Сеуон, преподавател по корейски език, също в СУ и Снежана Тодорова, председател на СБЖ.
Д-р Райна Бенева, д-р Ким Сеуон и Снежана Тодорова споделят за БНР, че вече кандидат-студентите не записват на първо място китаистика или японистика, чак след това кореистика, но днес това не е така.
За Корея се знае много, за нейните постижения и в икономиката, за културното многообразие и вече студентите идват при нас и записват директно като първо желание кореистика, разказаха гостите.
По думите им това означава, че основателите на специалността в България, преподавателите, следовниците им са си свършили добре работата, защото има приемственост и има също гласност, която работи в полза на това корейският език и култура да бъдат все по-разпознаваеми и значими в нашето общество.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Д-р Райна Бенева, д-р Ким Сеуон и Снежана Тодорова в "Нощен Хоризонт".
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..