Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

| Репортаж
Снимка: БТА

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана. В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как ще се случи. 

Центърът за иновации в отбраната беше предложен в отговор на новите европейски планове за въоръжаване на Европа в контекста на продължаващата руска инвазия в Украйна.

"Толкова е фрагментиран този сектор, че е необходимо да съберем всички парчета капацитет, които съществуват. А те не са никак малко", каза премиерът Росен Желязков в началото на месеца. 

А на "на борда" на процесите за модернизация на армията трябва да са министрите на отбраната, на икономиката и на индустрията. Към датата на това изявление фактите обаче са следните. Трите министерства - на отбраната, на икономиката и на индустрията, ще трябва да се справят с леко горчивите си отношения. Преди малко над година, на едно заседание на Комисията по отбрана стана ясно, че има неразбирателство между трите ведомства. И това спъва допълнителните инвестиции в индустрията покрай най-напредналия проект за модернизация - новите F-16. 

В сложните дебри на междуинституционалното "дърпане на чергата всеки към себе си" се оказа, че икономическото министерство иска водещата роля в съпътстващите проектите инвестиции. МО каза, че концепция за изпълнението на Програмата за индустриално сътрудничество за F-16 привилегирова фирми под шапката на икономиката. А Министерството на иновациите поискало да отговаря за "логистичната система за управление на доставките", за да няма дублиране с МО. Това различие доведе до отказ на МО да подкрепи идеята на икономическото ведомство през ДКК в завод "Авионамс" да са съоръженията за поддръжката на F-16. 
"Не ни изглежда много логично", беше казал тогавашният министър Тодор Тагарев, но кабинетът подкрепи икономическия министър. Тогава Росен Желязков беше председател на 49 –ия парламент. И доста далеч от констатации като тези, че индустриалното сътрудничество е било пренебрегвано съзнателно, защото оскъпява проектите и че от 2019-а две-три министерства пишат концепции, без да имат точно определение що е то индустриално сътрудничество. 
Красимир Каракачанов
Към тази каша от отношения наскоро бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов припомни, че не е нужно Росен Желязков, сега премиер, да прави Центъра за иновации в отбраната. Защото такъв има - в МО. И се казва Институт по отбрана "Професор Цветан Лазаров". Каракачанов се похвали, че е в Топ 10 на научните организации, работещи по проекти на Европейския фонд за отбрана. Този аргумент е достатъчен за Петър Чолаков от Сдружението "Отбранителна индустрия" да каже:
"Звучи екзотично да се направи нов център за иновации". 

И припомня, че за да има ефект за индустрията, просто са нужни по-тесни връзки на Института с индустрията.

"Институтът в момента е водещата държавна структура, която комуникира и с всички европейски фондове". 
Петър Чолаков очаква доста въпросителни при създаването на Центъра за иновации.
"Ако ще увеличаваме бюрократичната процедура за работа с еврофондовете и ще минаваме през още една структура, която ще трябва да дава своята благословия, не смятам, че това е необходимо". 

Като вицеадмирал от запаса, депутат и сега - консултант "Военни проекти и развитие" в частна българска корабостроителница Пламен Манушев казва, че има нужда от Център за иновации в отбраната. Сега съществуващият Институт по отбрана "Професор Цветан Лазаров" е към МО и не би имал възможност да прави връзката с бизнеса, защото е под шапката на министерство:

"Идеята е много добра. Необходима е такава институция в България. Много е раздробена нашата отбранителна индустрия. Ако има такъв Център за иновации в отбраната, той може да бъде и връзката с европейската отбранителна индустрия и институции". 
Около месец БНР моли МО да разреши на полк. доц. д.н. Борислав Генов да сподели как вижда ролята на Института по отбрана "Професор Цветан Лазаров" в плановете на правителството за Център за иновации в отбраната, но без резултат. Официалното обяснение е, че Министерството няма какво да каже към момента. То обаче май наистина няма какво да каже, призна пред депутатите в скорошно заседание на Комисията по отбрана военният министърът Атанас Запрянов.
Най – добрият вариант, според министър Запрянов, е да има споразумение между Института по отбрана и МИР. Другият вариант е да има независима структура, дори като търговско дружество. Но Министерство на отбраната не може да участва в такова нещо.

"Основният проблем е правен", обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов. 

Атанас Запрянов
Докато нещата са "между правните дирекции" на две или повече ведомства, времето за индустриалните инвестиции намалява. 
Само преди дни у нас с президентът, премиерът, както и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, се срещнаха с представители на германския оръжеен концерн "Райнметал" в търсене на партньорства с български компании, подобни на тези с Литва, балтийските държави, Румъния, Дания - за да има екосистема от производства в контекста на плановете на ЕС за превъоръжаване на континента. 

Засега статистика на бизнеса показва, че и без иновации се справя повече от добре. През 2024-та основното международно оръжейно изложение у нас "Хемус" отчете "значителен ръст по всички търговски параметри в сравнение с  2022 година". Организаторите припомнят, че все повече чуждестранни фирми търсят български партньори. 
Фирмите от отбранителната индустрия пък се похвалиха, че за 2023-та година износът от България на продукция е за близо 2,2 милиарда евро. За 2024-а очакват по-високи резултати. "Оръжията, както и парите, обичат мълчанието", каза в началото на войната в Украйна бившият им външен министър Дмитро Кулеба. Остава българското мълчание да не е от неможене или незнание как страната ни да се възползва от парите за новите идеи в областта на отбраната. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20