Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не става въпрос за пари... административни пречки за 60 хил. украинци у нас

| Интервю
Снимка: europa.eu/eurostat
Чуй новината! Чуй новината:

Управляващите свикнаха да решават съдбините на хората, които управляват на тъмно, каза адв. Илиана Савова от БХК за забавената нова Програма за хуманитарна подкрепа на бежанците.

В интервю пред БНР тя и Наталия Еллис, председател на фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", разказаха за проблемите на украинските бежанци у нас.

Адв. Савова сподели, че традиционно, по български, в последния ден от изтичането на настоящата програма, нова не е приета, а е удължена още с месец.

"За новата програма никой не ни покани да участваме при изработването. Сега ще напишем писма до всички министерства и групи да ни включат, защото ние ще преследваме и интереса на България, не само на бежанците от Украйна. Програмата не трябва да се работи на тъмно. Нашият АПК предписва такива неща да се комуникират при изработване на разпоредбите и консултирани в работни групи с представители на заинтересованите лица", каза адв. Савова и допълни, че новата програма дори не е качена за обществено обсъждане.

Тя уточни, че в нея не става въпрос за раздаване на пари, а за административни пречки за украинските бежанци.  

"Знаем, че се работи по програма, предлагана през последните 3 години, която освен подкрепа, да оказва и интеграционни мерки. Целият процес на програмата беше без участието на международните неправителствени организации", посочи тя.

У нас има около 60 000 украински бежанци, но по-малко от 10% от тях ползват програмата за закрила - предимно възрастни хора, болни и деца през придружители. Останалите 90% са успели да организират живота си, живеят под наем, работят и т. нат.

"Програмата е важна, защото началото ѝ даде на всички украинци през 2022 г. някъде да се подслонят и нахранят, за да си организират сами живота", каза адвокатката.

Но липсвали интеграционни мерки и "тази неяснота най-сетне ще бъде ликвидирана с нова програма, няколко служебни правителства 3 години не намериха време да я приемат".

Наталия Еллис посочи, че не навсякъде в България украинците намирали подкрепа от местната власт. Един от проблемите е липсата на места за детски градини във Варна и Бургас, а и цялото крайбрежие. Но това е проблем и за българите.

Другият проблем е когато украински деца изкарат шофьорски книжки у нас - не могат да ги получат, а също и украинските автомобили не минавали на технически преглед у нас. В София проблемът е с работата. По крайбрежието има сезонна, коментира Еллис.

"А това са пари за бюджета и е важно за безопасността на пътя", допълни тя.

И тези промени се правели за 2 седмици с промяна на едно изречение в наредбата от вътрешния министър.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кралят на Йордания пристига на посещение в България по покана на Румен Радев

Кралят на Йордания Абдула II ще бъде на официално посещение в България утре по покана на президента Румен Радев. Двамата ще обсъдят перспективите за развитие на двустранните отношения между София и Аман в икономиката, отбраната, науката и образованието, земеделието и туризма, както и теми от международния дневен ред в сферата на сигурността...

публикувано на 02.04.25 в 19:55

Италия иска да се избегне търговска война заради митата на хранителните продукти в САЩ

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президента на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването  с  наградата Maestro dell'arte della cucina italiana ("Майстор в изкуството на италианската кухня"). Церемонията се състоя в палатът Киджи..

публикувано на 02.04.25 в 19:43

Десетки хора пред Съдебната палата в София с искане за по-строги наказания за насилие над деца

Десетки хора се събраха пред Съдебната палата в София с искане за по-строги наказания при случаи с насилие върху деца. Проявата се провежда паралелно в няколко от големите градове в страната и е провокирана от случая с насилието над 5-годишния Адриан от Пловдив. Протестиращите настояват за мининум удвояване на наказанията лишаване от свобода за..

публикувано на 02.04.25 в 19:36
Дейвид Лами

Дейвид Лами призова Косово и Сърбия да постигнат напредък в преговорите помежду си

Британският външен министър Дейвид Лами даде уверения по време на посещението си в Косово, за интереса на Великобритания към региона на Западните Балкани, като призова Косово и Сърбия да постигнат напредък в преговорите за нормализиране на отношенията, съобщиха британски издания. Дейвид Лами се срещна през втория ден на посещението си в..

публикувано на 02.04.25 в 19:30
Марк Рюте

Рюте: Работим за по-силна, по-справедлива и смъртоносна НАТО

"Чували сме много налудничави неща, които идват от Путин и от Русия. Не ги приемам много сериозно, но те показват как той се опитва да преговаря" - това каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте на въпрос какво би отговорил Алиансът на искането на руския държавен глава да се оттегли до границите преди 1997-ма година. Рюте даде брифинг в..

публикувано на 02.04.25 в 19:15
Десислава Иванчева в съда в Ловеч

Делото за освобождаване на Десислава Иванчева е отложено за 16 април

Окръжният съд в Ловеч отложи за 16 април делото по молбата за предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост“ Десислава Иванчева. Тя изтърпява шестгодишна присъда за корупция, от която ѝ остава около година. От защитата на Иванчева поискаха да бъдат представени допълнителни доказателства от затвора в Сливен,..

публикувано на 02.04.25 в 19:02

Увеличава се производството на зеленчуци и плодове в България

Увеличава се производството на зеленчуци и плодове, и основни полски култури в страната – сочат агростатистическите данни на министерството на земеделието.  Произведените плодове и зеленчуци, обаче, продължават да са крайно недостатъчни за задоволяване на нуждите на българския  пазар. Общото производство на зеленчуци за реколта 2024 г. е..

публикувано на 02.04.25 в 19:01