Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си. Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и новозагорците Веселин Магъров и Йорданка Трифонова.
38 мъже и жени с всякакви професии са заедно от години в сдружението "Памет и бъдеще" от пловдивското село Цалапица. Историческата памет е жива и делата на предците ни не трябва да се забравят, казва председателят на сдружението Димитър Чушев.
"Идеята на нашето дружество е да се стремим да запазим българщината. Опитваме се по всякакъв начин да запалим любовта у децата към родината и отечеството. Изнасяме открити уроци в училищата, изнасяме въстановки, участваме във филми, възстановяваме стари обичаи. Всичко, което правим, ни изпълва с гордост. Това е нашето минало".
Димитър Чушев е учител в затвора:
"Едното не е свързано с другото, по-скоро помага, защото в затвора има най-различни съдби и те подтикват да се обръщаме към миналото и към корените си. Народ без минало няма бъдеще".
Десетки родолюбци от Цалапица, София, Пазарджик, Стара Загора, Нова Загора и Габрово се събраха преди седмица във великотърновското село Велчево, за да пресъздадат трагичното, но славно Търновско-силистренско въстание от 1835 година, останало в историята като Велчовата завера и да покажат героизма на Велчо Атанасов Джамджията, на отец Сергий от Плаковския манастир и техните съратници от преди 190 години:
"Използваме максимално податки от историята и да го усети и публиката и да почувстват героизма на тези мъченици, които са жертвали живота си за нашата свобода. Това е първото организирано движение за освобождение на България, само 40 години преди Априлското въстание. Няма въстание с положителен край в България, всичките са с трагичен край. Българите трябва да се гордеем с тези хора, защото те са се отрекли от всичко за освобождението. Само един поклон пред техния героизъм".
Сърце българско, юнашко не трае, разказва шлосерът във вагоноремонтно депо Веселин Магъров от новозагорското сдружение "32-и Старозагорски пехотен полк" към Национален клуб "Традиция" и споделя за трудностите при реализацията на патриотичните инициативи на клуба:
"В цяла България правим исторически възстановки и реконструкции и в чужбина също се опитваме да предадем на децата. Има проблем с политиците, когато им е изгодно, ни канят във възстановки и събития, когато нямат полза от нас, не ни търсят и това е лошото. Когато ние ги търсим за съдействие, на 90 % от случаите ни отказват. Има една битка за първото освобождение на Нова Загора, преподава се във военните училища в Русия, но в България не се знае за нея. Няколко пъти сме правили опити да я пресъздаден, но не срещаме подкрепа. Това не е само при нас. На много места има ентусиасти като нас, които ходят безплатно".
Пресъздаването на историческите събития не е никак евтино като пари и време, но духът е жив и си заслужава всяка инвестирана минута и лев, споделят затворническият учител Димитър Чушев и шлосерът Веселин Магъров:
"Жертваме си времето, близките, за да правим това, с което се занимаваме. Една носия да се изработи струва 5000 лева. Една пушка е 200 лева, но трябва и да се възстановява. Не се жалваме, важното е, че сме запалили доста деца, имаме клуб "Млад родолюбец" с деца от пети клас. Духът е жив и се надяваме да остане жив".
В родолюбивите клубове участват и жени. В зрелите си години Йорданка Трифонова от Нова Загора също се е отдала на историческите възстановки и разказва с огромно вълнение:
"Участвам в клуб "Традиция" от съвсем скоро, начинаеща съм, но много ми харесва. Родолюбието говори в мен и желаното да възстановим историята много ми харесва. Моят костюм ми е подарък за 60-ия ми рожден ден от две приятелки от клуб "Традиция", тракийска носия е. Това участие във възстановки ми носи много вълнение, изпитвам особено чувство".
За да знаем историята си, да помним и тачим корените си безспорно е важно, а жените и мъжете от родолюбивите клубове с възстановките, които правят, и заниманията с децата ни може само да ни помогнат.
Още по темата в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..