Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

3
Яна Местдаг
Снимка: Личен архив

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. 

Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и сега трябва да реши в коя консерватория ще продължи обучението си. Казва, че мечтае да стане добра цигуларка и добър човeк.

"И двамата ми родители са музиканти. Аз започнах с пиано, когато бях тригодишна. След това оставих пианото и започнах да свиря на цигулка, защото повече ми хареса. Като дете всеки ден свирех. Майка ми много ми помогна. Преди няколко години сама взех решението, че искам да ставам професионална цигуларка", казва младото момиче.

Яна Местдаг говори прекрасно български език. Дали в семейството говорят на български?

Яна Местдаг

"Малко е сложна системата. Баща ми е белгиец, а майка ми българка от Велико Търново. С баща ми говоря на фламандски, а с майка ми на български. Те помежду си говорят на немски език. И аз по този начин само от слушане като дете научих немския. А английски език научих в училище и от моите учители по цигулка. Имах една учителка, която беше американка...Аз никога не съм живяла в България, но сме там всяко лято. За майка ми беше много важно да говоря български език. Той е част от мен. Започнах да пиша и чета на български още преди да тръгна на училище в Белгия. Не ми е много лесно да намеря правилните думи, но имам чувството, че ставам все по - добра. Сега имам възможност да говоря с повече хора - приятели на родителите ми, с баба ми и дядо ми винаги съм говорила на български. Имам и приятели на моята възраст в България. И всяко лято, след два месеца в България, имам чувството, че по - добре говоря. Много обичам българския език. Много е красив. И се радвам, че имам това богатство да го говоря", казва младата цигуларка.

Яна Местдаг мечтае за музикална кариера. Отсега е наясно, че конкуренцията в музикалните среди в Белгия е много голяма.

"Нивото е много високо и интернационално в Белгия. Има много конкурси, на които идват деца от цял свят. Важно е да вярваш в себе си и по този начин можеш много неща да постигнеш."

Яна Местдаг е млада, но има опит. Явявала се е на много конкурси, печелила е награди.

"На конкурсите гледам като на една възможност да се уча, а не да взимам награди или пари. Още съм малка и има много неща, които мога да науча. И се надявам с годините да виждам повече части от света. Повече хора да се събират заради музиката. Има още неща за научаване."

Какво е отношението в Белгия към класическата музика? Дали хората ходят често на класически концерти?

"В Белгия има много добри оркестри и има хора, които идват на концерти. Идват повече възрастни хора, които имат това образование от тяхното детство. Сред младите хора класическата музика не е много популярна, за съжаление...Откакто мина Covid пандемията, залите са малко по- празни. Не са празни, но не са така пълни, както по - рано. Има много чуждестранни музиканти, които идват на турне в Белгия и свирят в нашите зали", казва цигуларката.

Дали Яна Местдаг познава и общува с музиканти от България?

"Не много, да Ви кажа. Миналата година се запознах с повече музиканти на моята възраст. През юли ще ходя на един курс в Созопол при Ангелина Абаджиева и там със сигурност ще се запозная с други деца. След това ще ходя на Фестивала Алегра в София на един курс. Там ще има нови хора, с които ще се запозная."

Яна Местдаг казва, че иска да се види в бъдеще като добра цигуларка и добър човек.

"Много бих искала да свиря в един добър симфоничен оркестър. Винаги съм мечтала да свиря в симфоничен оркестър. Обожавам симфоничния репертоар и камерна музика много обичам. Ако знаеш какво искаш, даваш 1000 процента и ще видиш къде ще стигнеш", казва в заключение младата музикантка.


Още слушайте в интервюто на Даниела Големинова с Яна Местдаг в "Закуска на тревата".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30