Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всяка сряда през февруари – поредицата „Личности отблизо”: Вера Недкова

На снимката: картини на художничката Вера Недкова.
Снимка: Архив
23 февруари
Вера Недкова се ражда през 1908 г. в Скопие, тъй като баща й Тодор Недков е там на дипломатическа работа. С всеки негов мандат семейството се мести в Битоля, Одрин, Солун, Будапеща, Берн, Букурещ, Виена. Вера Недкова учи френски, немски, английски, румънски, италиански… Съдбата я среща с Малер, Рихард Щраус, Зигмунд Фройд, Стефан Цвайг, с художниците Климт, Кокошка, Грок…
На 25 години е първата й самостоятелна изложба във Виена. На другата година е българският й дебют в София, след още 3 години участва на Световното изложение в Париж.
Как преминава животът на тази изключителна художничка? Защо за нея и врагове, и приятели са единодушни: това е последният аристократ на българското изобразително изкуство! Днес нейни картини има в галериите на Виена, Лондон, Флоренция, Париж, Атина, Санта Круз. На пръв поглед животът й е увенчан с признание. Тя е обявена за Народен художник, Герой на социалистическия труд, носител е на наградата за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора.
Казват, че само на истински големите е отредено да се борят с перипетии, непреодолими за останалите. В биографията на талантливата художничка има период, когато цели 16 години нейни картини не са допускани до българска изложба.
Вера Недкова рисува нощем. През деня си изкарва хляба като реставратор на икони. Неин е първият акварел на прочутата керамична икона от Преслав на Св. Теодор. Прекарва дните си в почти монашеско уединение, реставрирайки стенописи в Ивановските скални църкви.

сряда, от 16.00 часа


16 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Лазаров

9 февруари
поредица „Личности отблизо”: Петко и Пенчо Славейкови

2 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Вазов
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40