Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълшебните кибритени клечки

Снимка: Архив

Приказките за Коледа и Нова година обикновено са тъжни. Почти във всяка някое дете е изпаднало в беда, бори се, страда и дори умира, ако не се намерят добри хора, които да му се притекат на помощ. Най-тъжната между тях е за малката кибритопродавачка от Андерсен. Гологлаво и босо, в лютата и снежна зима, едно малко момиченце се опитва да продаде клечки кибрит. Но никой не купува. Премръзнало, то запалва една след друга клечки от кибрита, за да стопли поне пръстчетата си. С всяка клечка се появява едно чудо, една мечта на бедното дете. Какво озаряват пламтящите клечки и как завършва приказката ще чуете, ако ни слушате.
Тя е разказана от Богдана Костуркова (драматизация), Бианка Бенковска (режисьор), Валя Бояджиева (музика), Силвия Гочева (звукови ефекти) и актьорите: Анриета Далова (Малката кибритопродавачка), Таня Масалитинова (Бабата), Катрин Михайлова (Внучката), Тодор Димитров (Таткото), Георги Георгиев (Полицай) и Сивина Сивинова (Жена).

събота, 18 декември от 9.05 часа

По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" ви пита: Как ще продължите изречението: "Българският език е…"

По случай 30-ия си рожден ден предаването "За думите" ви пита: коя е вашата любима дума, защо точно тя и как ще продължите изречението: "Българският език е…" Очакваме отговорите ви в обем до една стандартна страница до 15 ноември на електронен адрес zadumite@bnr.bg или на адреса на БНР: 1040 – София, бул. "Драган Цанков" №4, БНР,..

обновено на 30.10.24 в 09:47
Ангел Игов

Ангел Игов: Не, не очакваме клишета

Съвсем наближи моментът, в който ще отпразнуваме подобаващо рождения ден на предаването. Точната дата, на която то се появи в ефира на програма "Христо Ботев", е 2 ноември 1994 г., но ние ще си удължим приятното очакване и ще празнуваме на 26 ноември – последния вторник от единайсетия месец. В момента върви юбилейният конкурс на..

публикувано на 29.10.24 в 12:15

Средновековното схващане за светостта на словото

В основата на всяко клише, както е известно, стои истина, многократно потвърдена от човешкия опит. Мисълта, че словото е нещо свято, дори свещено, звучи твърде патетично за днешните ни схващания и дори да си позволим да я изкажем, едва ли си представяме, че тя може да бъде възприета съвсем буквално. Точно така обаче са я осъзнавали далечните ни..

публикувано на 22.10.24 в 13:47

Луис Монтеро: Храната е част от културата на Мексико, докато за българите е гроздето, лозето, виното, ракията

Чий е българският език, изобщо кой има така да се каже право на собственост върху даден език. Дали хората, за които той е майчин, които са част от народа, който е създавал в продължение на векове думите и правилата за подредбата им, дали всеки, който го владее и ползва също има основания да го нарече "свой". Въпросът е сложен и подлежи на сериозно..

публикувано на 16.10.24 в 14:35
Маргарита Младенова

Маргарита Младенова: Човек трябва да се опитва да вижда това, което чува

Ако се опитаме да върнем доверието си към думите като ги очистим от безбройните уговорки, които са поели, може би ще сложим поне малко ред в общуването си със света, нещата и хората… Това е рецептата или по-скоро надеждата, която уважаваната ни театрална режисьорка сподели със слушателите на предаването в рубриката със сериозно-шеговитото..

публикувано на 30.09.24 в 16:53