Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеон Идакиев по радиото в неделя, след новините в 18.00

Радиобитието на Симеон Идакиев започва в 18.20 на 20 февруари, неделя.
„Един мъж, един микрофон” е заглавието на новото предаване на програма „Христо Ботев” на БНР. Напомнянето за знаковата тв рубрика „Един мъж, един автомобил, една камера”, разбира се, е търсено и недвусмислено, но нека поемем необременени по пътя на радиопредизвикателствата. Симеон Идакиев ще бъде автор и водещ на радиопредаване за пътешествия, пътешественици и за пътуването по света като пътуване към себе си. След посещение на 120 страни, прекосяване на Латинска Америка за 7 месеца с автомобил „Нива”, експедиции до Хималаите, Андите, Кавказ, Антарктида, след снимането на 400 филма и писането на 6 книги, Симеон Идакиев предприема интригуващо радиоприключение. Диалогът, разказваческите умения, образното мислене и живописният език са аудиооръжията на пътешественика. Чувствителността на микрофона - „зелена” улица към въображението на слушателя. Уникалните звуци, гласове, мелодии и песни – не само израз на „душата” на мястото, но и пластични детайли в разказването на истории по радиото.
След сигнала на предаването, който трае 1.15 секунди, т. е. в 18.22 часа на 20 февруари Симеон Идакиев ще се обърне към слушателите и първите му думи на запознанство вероятно ще бъдат: Добър вечер, уважаеми слушатели на програма „Христо Ботев” на Българското национално радио. Името ми е Симеон Идакиев. Не се учудвайте на познатия музикален сигнал…
Познатият музикален сигнал са всъщност първите няколко такта на Африканска симфония на Ван МакКой (African Symphony, Van McCoy, 1976), който зарязва следването си по психология, за да основе студио във Филаделфия и постигне бурна кариера на музикант, музикален продуцент, диригент, автор на текстове на песни и модератор на радио-и твшоу програми.
Първият гост в студиото на радио токшоуто „Един мъж, един микрофон” със Симеон Идакиев е професор доктор Витан Влахов. Дестинацията на първото радиопътешествие са Хималаите, но не само.

Повече в неделя, 20 февруари от 18,20 часа.

e-mail на предаването: idakiev@bnr.bg
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05