Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Аврамов – емблематично име за съвременния български театър

Два дни след юбилейния си рожден ден (26 октомври) композиторът Асен Аврамов гостува на “Звездния експрес” за удоволствие на целия ни екип, тъй като “юбилярят” не само беше водещ на рубрика за театрална музика в предшественика на предаването – “Фантомът на чардаша”, а и в продължение на близо четвърт век твори в жанрове, към които звездният ни екип винаги е изпитвал особено пристрастие.
Асен Аврамов е роден на 26 октомври 1961 година в София. Завършва Националната музикална академия със специалност “ударни инструменти”, а първото му “работно място” е прочутият ансамбъл “Полиритмия”.
Днес Аврамов е автор на музиката за 150 представления в различни, предимно столични драматични театри. Най-много е работил за Малък градски театър “Зад Канала” и Театрална работилница “Сфумато”, но музиката му звучи и в постановки на НТ “Иван Вазов”, ДТ “София”, Сатиричен театър, Младежки театър, Театър на въоръжените сили, Драматичен театър – Сливен, Драматичен театър – Пловдив, Драматичен театър “Стоян Бъчваров – Варна, Родопски драматичен театър – Смолян и други. Работил е с величие като Иржи Менцел, както и с най-талантливите и авангардни български режисьори: Иван Добчев, Маргарита Младенова, Александър Морфов, Борислав Чакринов, Бина Харалампиева, Стоян Камбарев, Пламен Марков, Явор Гърдев. Създава партитурите за около 20 игрални и документални филма, един телевизионен ситком, няколко балетни спектакъла. Изявява се и като сценарист и продуцент на телевизионни предавания и реклами за БНТ.
Асен Аврамов има огромен принос към жанра на радиотеатъра в БНР с над десет аудиопостановки, три от които – “Апокриф” (1998), “Атолът” (1999) и “Цитаделата” (2001), са отличени с изключително престижните награди Prix Europe и Prix Marulic (две от наградите са Grand Prix). Сред другите му отличия са “само” четири награди “Аскеер”и престижната награда на фондация “Димитър Вълчев”, която по традиция се връчва “от композитор на композитор”.
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фан Кон

Пианистката Фан Кон: За първото посещение в България и любовта към музиката

В края на юни известната пианистка от китайски произход Фан Кон за първи път се срещна с българските почитатели на класическата музика в рамките на 56-ите Софийски музикални седмици.  В зала "България" се състоя премиерен концерт на Симфоничен оркестък от Чанша – Китай със солист Фан Кон – пиано и диригент Фан Тао. По време на своето посещение..

публикувано на 12.07.25 в 09:10

"Орфей и Евридика" под диригентската палка на Рикардо Мути

В предаването ще прозвучи запис на операта "Орфей и Евридика" от Глук, осъществен в Лондон през 1981 г. "Орфей и Евридика" е първата от "реформаторските" опери на Глук, в които той се опитва да замести сложните сюжети и свръхсложна музика на опера серия с "благородна простота" в музиката и действието. Глук започва да пише операта си "Орфей и..

публикувано на 12.07.25 в 08:10

Хисарлъка Experience – незабравимо музикално преживяване сред природата

В Кюстендил от днес до 13 юли 2025 ще се проведе петото издание на фестивала Хисарлъка Experience. Сред музикалните акценти в тазгодишната програма присъстват имена като Графа, Baba Zula, "Анимационерите", Soul Weapons, Kottarashky & Sando, Heptagram и Sun Dragon. Повече за "фестивала на преживяванията" в "Нашият ден" разказва Борислава Янакиева, един..

публикувано на 11.07.25 в 09:57
Диригентът Димитър Костанцалиев

Младежкият камерен хор "Охана" спечели "Гран при на нациите" и златен медал в Дания

В "Нашият ден" гостува Димитър Костанцалиев , диригент на младежкия камерен хор "Охана", който спечели "Гран при на нациите" в Орхус, Дания, както и златен медал на Европейските хорови игри 2025 в категория "Сакрална музика". Българският младежки хор е постигнал успех на международния форум, събрал повече от 6 000 хористи от 39 държави –..

публикувано на 10.07.25 в 11:09

Plovdiv Jazz Fest: Markovo Edition с концерти през юли и август

"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента." Емоционален, увлекателен и елегантен разказът на Мирослава Кацарова ни връща към началото на летните концерти, които вече четвърта година радват гостите на двора и градината, които всеки може да..

публикувано на 08.07.25 в 08:15