Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Папирусът на Тот” – събота, 2 юни, от 7.15 часа

Петя Миладинова на премиерата на пиесата й „Фън и Небесния дракон” в Кукления театър в Търговище.
Снимка: личен архив
Радиотеатърът представя новата си премиера – „Папирусът на Тот”, радиопиеса за деца от Петя Миладинова. Авторката е преобърнала египетския мит за Папируса на Тот, като му е придала съвременно и далеч по-оптимистично звучене от оригиналното. Превърнала го е в приказка за търсенето на знанието. Като във всяка приказка, и в тази има голяма мечта и много препятствия. Египетският принц Сет Хамвест трябва да открие Папируса на Тот, в който е скрита Мъдростта. Всъщност не че трябва, но сърцето му повелява така. Затова Сет, напук на здравия разум, тръгва на своето изключително пътешествие. Всяко силно желание, което не е егоистично, рано или късно се увенчава с успех.
Сет Хамвест не постига власт над безсмъртието, но силата на духа му остава, изкачва се нагоре и образува… звезда. Падащите звезди са осъществените човешки желания. Всяка от тях е една голяма човешка мечта. От Египет. И преди Египет. Досега. И нататък… Винаги е така. Мечтите са необходими на света.

Слушайте „Папирусът на Тот”!
Постановка – Георги Михалков. Музика – Иван Драголов. Участват: Ангел Генов, Сава Пиперов, Нели Монеджикова, Ангелина Славова, Ива Караманчева и Георги Михалков.

събота, 2 юни, от 7.15 часа
По публикацията работи: Яна Добрева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Данаилов: Процесът на търсене на думи е акт на насилие върху мисълта

Един от "специалните" гости на предаването в първите му години беше известният писател и ярка обществена фигура Георги Данаилов. Едва ли е необходимо да изреждаме заглавията на книгите му и филмите по негови сценарии, но в случая е важно да припомним, че той е завършил висше образование и е работил като преподавател по химия. В интервюто той..

публикувано на 13.09.24 в 17:18

Дума история и песен Вселена

Има една дума от диалектното богатство на езика ни, която всички сме чували многократно, досещаме се какво означава приблизително, но без да сме докрай сигурни. Глаголът "притурям се" от "Притури се планината" на Стефка Съботинова – една от най-силно въздействащите ни фолклорни песни, която намери отклик и извън пределите на страната ни. Още..

публикувано на 29.08.24 в 15:49
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26