Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тирол – ски, шоколад, сол и спиращи дъха гледки

Снимка: Архив
Казват, че в Тирол има над 240 алпийски курорта. Толкова много? – Който иска, да ги брои, но едва ли ще му се занимава точно с математика и статистика при вида на чистите, приветливи, уютни и излезли сякаш от приказките градчета и селца. В тях отсъства мегаломанията за многоетажност, макар да има многозвездни хотели, но те се вписват хармонично в гледката наоколо. Алпийски покриви, цветя по терасите и под всеки прозорец, дървени перила, излъскани до блясък табелки за ателиета, магазинчета. Вътре – в хотела, ресторанта, навсякъде – дървени старинни ракли и шкафове, бродирани кокетни перденца по стъклата… Безвремие!... В него достолепно се реят алпийските върхове наоколо.

Туристите, дошли от цял свят, дори най-заклетите скиори, пристигнали заради пистите през зимата, се улавят в изкушението да се задържат повече ниско долу, в някое приятно заведение. Човек може да се любува на планината и от масичката: на чаша дъхав чай или ароматно кафе, прясно изпечен уханен шоколадов сладкиш и – разбира се – сред тиролска музика.

За етнографи и изкуствоведи Тирол е вид култура: тиролски костюми, тиролски легенди, тиролски песни, тиролска кухня, тиролски празници, тиролски отдих… В него има място както за дългите маси с дълги часове песни на дълга бира, така и за дъ-ъ-ълго пиене на… солена вода. От векове тук има солни мини и солена минерална вода, която сега е част от съвременните СПА процедури, дори от градския интериор. В някои селища има изградени водни каскади, които нежно впръскват солена термална вода върху околните хвойнови насаждения. Над алеи и улици се разнася фин аромат на хвойна.
Още за формулата: Тирол – място за целогодишен туризъм, разказва Лиана Узунова.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05