Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празничен новогодишен концерт на Виенската филхармония – директно от Виена

Снимка: Виенската филхармония
Всяка година на 1 януари точно по обед, светът забравя за кризата, политиката, за своите идеологически и расови различия, и става... музика. В продължение на два часа и половина милиони зрители и слушатели се пренасят във възвишените сфери на изкуството и започват новата година с красота и положителни емоции. Едва ли има някой, който поне веднъж да не е сядал през малкия екран, за да се наслади на гледката на великолепната Златна зала на приятелите на музиката – „Музикферайн” – и да послуша любимата музика от фамилията Шраус. Новогодишният концерт на Виенската филхармония не само е прекрасен начин човек да започне поредната Нова година, но и вече близо осем десетилетия е сред легендите в света на музиката.

Неговото начало е в далечната 1939 година, по време на Втората световна война, когато Австрия е анексирана от Германия и чрез изпълняване на творби от най-известните австрийски композитори австрийците се опитват да повдигнат националния дух. Всъщност това е и единственият път, в който концертът не се е състоял на 1 януари, а на 31 декември. В последвалите години концертите продължават независимо от тежките военни условия, а в програмите им постепенно започват да се включват и произведения на други композитори. Музиката на фамилия Щраус обаче винаги съставлява основната й част, а валсът „На хубавия син Дунав” и „Радецки марш” се утвърждават като традиционен финал. От 1941 година за постоянна дата на концерта е приет 1 януари, а пет години по-късно той е наречен Новогодишен...
Почитателите на изкуството на Виенските филхармоници и в частност – на техния традиционен Новогодишен концерт – знаят, че всяка година на диригентския пулт в прочутата Златна зала застава различен музикант, грижливо избран сред най-добрите диригенти от цял свят. През последните години ставаме свидетели на едно интересно явление: повторно гостуване на известни имена в рамките на няколко години. Така например, след появата си на подиума в „Музикферайн” през 2008 година, шармантният французин Жорж Претр, един от доайените в диригентското изкуство, се завърна там много скоро – през 2010 година, когато вече беше на почтената възраст от 85 години. Латвиецът Марис Янсонс пък, чиито изключително ползотворни взаимоотношения с Виенската филхармония датират още от 1992 г., и който през 2006 сбъдна отколешната си мечта да дирижира новогодишния концерт в залата на „приятелите на музиката”, реши да повтори удоволствието от изключителния си успех на 1 януари 2012.
След броени дни – в началото на 2013 – начело на прочутия състав за втори път ще застане австриецът Франц Велзер-Мьост, дългогодишен ръководител на симфоничния оркестър на Кливлънд, който за първи път дирижира новогодишния концерт през 2011, и който от месец септември 2010 е Музикален директор на Виенската държавна опера...
Тазгодишното издание на Новогодишния концерт е белязано и от две забележителни годишнини. Първата от тях е на австрийската обществена телевизия Österreichischer Rundfunk, която излъчва концерта „на живо” от 1959 и тази година ще стори това за 55-и път. Следва общата 200-годишнина на двама гиганти в оперното изкуство – Джузепе Верди и Рихард Вагнер. И двамата са родени през 1813 година и цялата 2013 ще премине под знака на тяхното творчество. Известно е, че всички музиканти от фамилията Щраус (и особено Йозеф Щраус) са били страстни вагнерианци, и когато композиторът бил извън Австрия, ревностно са се стараели да разпространяват и пропагандират произведенията му. Тази година, редом с традиционно подбраната музика от Йохан Щраус – баща и син, Йозеф Щраус и Йозеф Ланер, в програмата на Новогодишния концерт е включено и въведението към трето действие на операта „Лоенгрин”, непосредствено след прочутия „Валс на сферите” на Йохан Щраус, в който съвсем недвусмислено си личи влиянието на „безкрайната” Вагнерова мелодия. А в края на концерта, малко преди да прозвучат традиционните „бисове”, очаквани от всички, Виенските филхармоници ще изпълнят и балетна музика из операта „Дон Карлос” от Джузепе Верди.

вторник, 1 януари, от 12 часа
По публикацията работи: Аделина Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55