Така се нарича и тематичната изложба в Националния археологически институт с музей при БАН, посветена на 135-годишнината от Освобождението на България през 1878 г.
Над 300 фотоса и различни експонати представят извършената цялостна реставрация и консервация на паметника, дело на бележития италиански скулптор Арнолдо Дзоки.
В някои източници името му е посочено като Арналдо. Роден е през 1862 г. във Флоренция. Той е само на 19 г., когато постига успех с релефа „Последните дни на Помпей” (1881 г.). Прави релеф и на Гарибалди. Националният герой и темата за свободата се превръщат в едно от големите творчески предизвикателства за Дзоки. През 1883 г. печели втора награда в конкурса за паметник на Гарибалди в Рим. Негов е паметникът на Гарибалди в Болоня. А статуята на гениалния ренесансов художник Пиетро де ла Франческа му носи златен медал от изложба (1892). Поверяват му изработката на паметници като: на композитора Луиджи ди Палестрина, за геройската защита през 1788 г. на град Алтамура, на Христофор Колумб в Буенос Айрес (1916), на генерал Лафайет в САЩ (1919), на Александър III в Санкт Петербург. В България скулптурни творби на Дзоки има в Русе, Севлиево, Ловеч, Оряхово, Дряновския манастир. Негово е надгробието на Стефан Стамболов в Централните софийски гробища, а така също и фонтанът в Пловдив.
Арнолдо Дзоки печели конкурса за проект, обявен по инициатива на Върховния поборническо-опълченски комитет. За участие се записват 90 творци от 15 страни. С проекти са готови 32-ма от 13 държави: 9 от Париж, 3 от Флоренция, 3 от София, по 9 от Цюрих, Берлин и Прага. По един проект има от Рим, Виена, Будапеща, Копенхаген, Лисабон, Хага, Хановер, Торино, Букс, Тифлис и Смирна.
Основният камък е положен на 23 април 1901 г., тогава Гергьовден. Интересно е да се знае от потомците, че в основите е зазидана метална капсула, в която са поставени специален акт, всичките издания на комитета „Цар Освободител” и всички български монети в обръщение от Освобождението до същата 1901 г. Официалното откриване на паметника е на 30 август 1907 г.
106 години по-късно, в наше време, сме свидетели на първото цялостно реставриране на Паметника.
Изложбата, която представя този процес, може да бъде видяна до 7 март 2013 г. в Националния археологически институт с музей.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg