Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Рабово, лятото и вкуса на истинските неща

Петко Ангелов - организатор на Фестивала на хляба от лимец в Рабово, който е част от проекта "Новото тракийско злато"
Снимка: проект
Керамици, кожари, пожарникари, пивовари и фурнаджии почитат св. Илия като свой закрилник. Общата им тайна е скрита в топлината и огъня. По Илинден стават едни от най-хубавите жетварски обичаи, като Фестивала на хляба от лимец в Рабово, община Стамболово. Организатор на празника е семейството на Петко Ангелов.
Присъствате ли веднъж на ритуалното зажънване на полето, ще разберете защо хлябът после е много, ама много вкусен. Особено, ако е от лимец - един от най-древните видове пшеница. Какво значи да си биопроизводител тук, у нас, и какво – в Австрия, например? По проекта „Новото тракийско злато” земеделски стопани от Източните Родопи успяха да съберат опит, който да им бъде в помощ в работата. Струва си човек да послуша техните впечатления. Да сравни самочувствието, правилата, по които българските и австрийските фермери осъществяват мечтите си.
В Разград пък ще научите какъв е вкусът на истинското кисело мляко. В края на юли в града се провежда Празник на киселото мляко, Фестивал на народните традиции и художествените занаяти. Някога заквасването било повече от всекидневен ритуал. Цялата процедура влизала дори в сватбената обредност. Който не вярва, да иде до Разград. Ако е кандидат–снаха и предстои да се запознае с бъдещите роднини, добре е за всеки случай да се снабди със сребърна гривна, за предпочитане с по-широк отвор. Къде на шега, къде сериозно сватовете може да накарат бъдещата булка да налива прясното мляко отвисоко, през сребърната гривна. Да закваси млякото. А после – когато трябва да покаже готовата продукция, да се качи нависоко. Оттам да обърне пълния с кисело мляко съд. И ако не се изсипе, а остане плътно - това е мечтаната снаха. Днес, по време на празниците в Разград, приготвянето на кисело мляко е само забавна и очаквана дегустационна атракция за туристите.
Какво са опазените традиции? Усмивка, истории, а може би и сверка на вътрешния ни часовник за времето, хората и вкуса на истинските неща.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05