• Допреди двадесетина години като че ли беше ясно - извън семейно-приятелския кръг говоренето на „вие” е учтиво, на „ти” - неучтиво. После постепенно продавачките започнаха да се обръщат на „ти” към клиентите си, независимо от възрастта им, непосредственото „ти” излезе от младежките групи и проби в немислими дотогава сфери. Поколенията, възпитани и образовани преди десетилетия, все още възприемат говоренето на „ти” като неучтивост, невъзпитание, фамилиарничене, но и немалко техни представители намират вече за напълно естествено, даже сърдечно да отвърнат на „ти”-то с „ти”.
Какво става с учтивостта и какво означава днес говоренето на „ти” - университетски преподаватели и техните студенти изследват промените в отношението на говорещите българи към формите за учтивост. Гостуват ни доц. Красимира Алексова и гл. ас. Йорданка Велкова, преподавателки в СУ и Иван Георгиев, студент.
• Езикови справки по радиото
• Бъдеще в миналото: „Как си? - Чок!”
• Моята любима дума: доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg