Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Послания за мир и красота в празничния новогодишен концерт на Виенската филхармония – директно от Златната зала „Музикферайн”, на 1 януари, от 12.15 часа

„Традициите не са това, което бяха” гласеше една шеговита реклама, превзела преди няколко години телевизионните екрани. Тя обаче е безсилна пред постоянството и оптимизма, с който всяка година, точно на 1 януари, виенските филхармоници обединяват любителите на музиката от цял сват и ги зареждат с красота и добро настроение за предстоящите 365 дни! А тази година традиционната им изява се очаква да бъде по-празнична от всякога, защото събира накуп няколко знаменателни годишнини: 75 години от първия Новогодишен концерт, състоял се на 31 декември 1939 година, два пъти повече – 150 години – от взетото през 1864 година решение от страна на Кайзер Франц Йозеф да построи сграда за Дружеството на приятелите на музиката – „Музикферайн”; 150 години и от рождението на големия немски композитор Рихард Щраус – почетен член на Виенския филхармоничен оркестър, чийто главен диригент е бил в периода 1919 - 1924 година...

Специален акцент в концерта ще бъде и 100-годишнината от обявяването на началото на Първата световна война. Юбилеят ще бъде отбелязан с изпълнение на валса на Йозеф Щраус „Палми на мира”, опус 207.
Изобщо темата за мира е водеща в тазгодишната проява на Виенските филхармоници – в своята програма те са включили и валса на Йохан Щраус „Прегърнете се, милиони” (произведението е посветено на композитора Йоханес Брамс, близък приятел и колега на Щраус, а също така е израз и на почит към Шилер и Бетовен, въплътили в своите творби „Ода на радостта” и „Девета симфония” идеята за мира и братството между народите). Не е случаен и изборът на диригент – за втори път пред прочутия оркестър ще застане не друг, а самият Даниел Баренбойм – един от най-изтъкнатите защитници на мира в световен мащаб. Музикантът, известен със своите пацифистки убеждения, също има своя своеобразен „юбилей”, свързан с Виена – през 2014 се навършват 25 години от първата му съвместна изява с виенските филхармоници! За сметка на това пък Михаел Байер, който през 2013 доказа таланта си при подготовката на традиционния летен концерт на виенската филхармония „Концерт в лятна нощ”, прави своя „дебют” в Новогодишния концерт – досега режисьор на неповторимия музикален спектакъл, в който по традиция участва и балетът на Виенската Щатсопер, беше Брайън Лардж.

Да попаднеш в Златната зала на „Музикферайн” на 1 януари е възможност, за която мечтаят мнозина. Естествено, не става дума за пожизнените „абонаменти” за ложите и най-добрите места в партера, които принадлежат на най-аристократичните виенски фамилии и се предават по наследство – за щастие освен тях има и билети за „простосмъртните”, чиито цени варират между 30 и 940 евро! Всяка година в Интернет се разиграва специална томбола, а щастливците, които я спечелят, имат право да си закупят билет и да осъществят мечтата на живота си. Ако не сте сред тях обаче, не се отчайвайте – програма „Христо Ботев” ще ви пренесе директно в центъра на събитието чрез нашето пряко предаване. Започваме точно в 12.15 часа – бъдете с нас и нека заедно започнем новата година с красота... и с музиката на фамилия Щраус, Йозеф Ланер, Йозеф Хелмесбергер и Рихард Щраус!

По публикацията работи: Аделина Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15