Неправителствени организации са против текстове в новия Наказателен кодекс, според които лицата, заловени с малко количество наркотик, ще подлежат на затвор от 1 до 6 години или глоба от две до десет хиляди лева.
Сега Наказателният кодекс предвижда хванатите с 5-6 грама наркотично вещество да бъдат глобявани до хиляда лева. Мярката е под европейски натиск с идеята страдащите от зависимост да не се приравняват с престъпниците, казва Елена Николова от организацията "Солидарност". Според нея с отпадането на текста едно хронично заболяване може да се превърне в престъпление:
Говоря като човек, който работи в организация, която се занимава с психосоциална рехабилитация. За нас е изключително важно от гледна точка на системата от грижи, която трябва да се създаде в България, съдбната система да присъства с такава възможност хората да могат да се лекуват, да имат алтернативата да изберат лечение, вместо да отиват в затвора.
От неправителствения сектор предлагат запазване на стария текст или декриминализация по видове наркотични вещества, както е в Европа, казва Калин Ангелов от сдружение "Промена":
Чешкото законодателство, там видовете наркотични вещества са дадени до какво количество се приема, че въобще не го преследваме наказателно. Никога в България такова нещо не е имало. Да се помисли за хората, които приемат марихуаната като лечение.
Около 570 хиляди души у нас са опитвали поне веднъж някакъв наркотик.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg