"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често са финансисти. Това, което ги събира със сферата на изкуството е влечението към риска, към неясната стойност. Една картина на практика е като акция, логиката на инвестиране е същата." – казва проф. Сгурев, който изнесе лекция "Пазарът на изкуство: Исторически преглед и съвременно състояние" в галерия "УниАрт".
Според професор Сгурев абсолютна гаранция на пазара на изкуство няма, но има доста голяма вероятност, че определени имена ще постигнат високи равнища на цените. "Наскоро картина на Клод Моне беше продадена за 65 милиона, за големите имена пазарът е в добро състояние. В други нива на пазара няма такава сигурност, има забавяне. Не е криза, но е забавяне, известен процент от големите колекционери са се отдръпнали."
По отношение на присъствието на фалшиви картини в музеите има оценки, които варират от около 4-5%, докъм 30%. Въпреки всички равнища на контрол обаче се случват скандали с картини, а голям проблем според проф. Сгурев са и крадените произведения на изкуството.
Чуйте разговора с проф. Сгурев в "Какво се случва".
Стоян В. Сгурев завършва Станфордския университет с докторска степен по социология. До 2021 г. е професор в ESSEC, Париж. От февруари 2024 преподава в EM Normandie. Преподава Естетика, История на Изкуството и Арт Мениджмънт във Франция и като гост преподавател в България, Италия, Русия.
"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..
До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg