Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

Снимка: личен архив

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често са финансисти. Това, което ги събира със сферата на изкуството е влечението към риска, към неясната стойност. Една картина на практика е като акция, логиката на инвестиране е същата." – казва проф. Сгурев, който изнесе лекция "Пазарът на изкуство: Исторически преглед  и съвременно състояние" в галерия "УниАрт".

Според професор Сгурев абсолютна гаранция на пазара на изкуство няма, но има доста голяма вероятност, че определени имена ще постигнат високи равнища на цените. "Наскоро картина на Клод Моне беше продадена за 65 милиона, за големите имена пазарът е в добро състояние. В други нива на пазара няма такава сигурност, има забавяне. Не е криза, но е забавяне, известен процент от големите колекционери са се отдръпнали."

По отношение на присъствието на фалшиви картини в музеите има оценки,  които варират от около 4-5%, докъм 30%. Въпреки всички равнища на контрол обаче се случват скандали с картини, а голям проблем според проф. Сгурев са и крадените произведения на изкуството.

Чуйте разговора с проф. Сгурев в "Какво се случва".


Стоян В. Сгурев завършва Станфордския университет с докторска степен по социология. До 2021 г. е професор в ESSEC, Париж. От февруари 2024 преподава в EM Normandie. Преподава Естетика, История на Изкуството и Арт Мениджмънт във Франция и като гост преподавател в България, Италия, Русия.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47