Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен възпоменателен ден на Холокоста

Делегация на израелския Кнесет посети бившия германски нацистки концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау, за да отбележи 69-ата годишнина от освобождението на концлагеристите от фашистките власти и Международния възпоменателен ден на Холокоста
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ден от миналото с отправки към бъдещето. Какво точно означава този ден за хората през 2014 година? Таня Любенова разговаря с нашия посланик в Израел Димитър Михайлов:
„27 януари е една голяма дата, но тази година ще бъде отбелязана по-различно. В гр. Краков в Полша ще бъде проведена церемониална сесия на израелския кнесет с участието на над 60 депутати от Израел, Полша, както и представители на няколко европейски държави. След сесията се очаква да се проведе масова церемония в концлагера Аушвиц. В самия Израел моята програма предвижда участие в церемония в Центъра Холокоста Масула с военния министър на Израел Моше Яалон. Следобед ще посетя Градината на праведниците, за да поднеса цветя. Знаете, там имаме 20 праведника българи, сред които са Димитър Пешев и митрополитите Кирил и Стефан.Следващата година ще работим за придобиване на статута Праведник в свят свещен за четиримата наши дипломати - Никола Пенчев, Никола Ванчев, Хари Левинсон и Любен Зидаров. Много важна предстояща задача.”
За деня на Холокоста разговаряхме и със Стоян Райчевски български общественик, политик, историк и етнограф. “Този ден е ден и на възпоменание за жертвите на Холокоста и за всички насилия спрямо човечеството. Ние българите имаме особено основание да бъдем съпричастни и да посочим нашата заслуга в оценката на тези събития и то не само защото и ние сме били потърпевши на насилие и преследване в различни периоди, а защото сме давали като народ и примери за толерантност и добро съжителстване с българските евреи. Аз имах възможност да се запозная по-задълбочено с това сътрудничество. Установих, че през всички векове на гонения на еврейския народ, българи и евреи са живели в едно много добро разбирателство. Те са били пример за съвместно сътрудничество. Ние взаимно сме си помагали в тежки моменти. Би трябвало точно тези примери да бъдат изведени днес напред, защото често чувам неразбиране и грешни интерпретации. Едни се дължат на непознаване на историята, други на търсене на някакъв ефект. В края на 90-те години дори имаше обвинения в антисемитски настроения, които бяха съвсем единични провокативни случаи и аз ги опровергах в книгата си “Българи и евреи през вековете”. Това беше мой принос за преодоляването на всякакви съмнения относно отношенията между евреи и българи. На този ден трябва да си припомним, че човечеството не е гарантирано от възобновяване на събития от миналото. Не говоря само за еврейския народ, а въобще. Човечеството винаги трябва да бъде нащрек и трябва да помни миналото не само за търсене на възмездия, а за да не се допуска връщането на онези времена. Поуката трябва да остане. Паметта за миналото е най-силната гаранция, че няма да допуснем грешките на миналото.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Валентин Вълканов

ГЕРБ са проевропейски настроени само когато имат сметка от това

Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..

публикувано на 25.01.25 в 09:05
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35