Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радикално преосмисляне на „Братя Карамазови“

На 16 и 23 февруари от 16.00 часа Радиотеатърът ще представи „Долината на смъртната сянка“ по „Братя Карамазови“ от Фьодор М. Достоевски

Част от оригиналния ръкопис на „Братя Карамазови“ с бележки и рисунки, направени от самия Достоевски

В продължение на две последователни недели Радиотеатърът ще  представи радиопроектът на Георги Тенев, Маргарита Младенова, Иван Добчев и Асен Аврамов „Долината на смъртната сянка“ по „Братя Карамазови“. Достоевски започва да нахвърля първите си бележки върху романа „Братя Карамазови“ през април 1878 година, но този последен роман постепенно „поглъща“ не малко и не малки части от писани - довършени и недовършени произведения от доста по-ранни години. През октомври 1877 година Достоевски споменава в дневника си за "литературно произведение, което незабележимо и неволно приема форма вътре в мен през тези две години". През май 1878 г., три-годишният син на Достоевски Альоша умира от епилепсия, състояние, наследено от баща му. Скръбта на бащата е пронизала целия роман. Достоевски дава името Альоша на героя си, който създава като носител на качества, към които самият той се стреми и се е възхищавал. Трагичната загуба на сина е намерила отражение и в историята на капитан Снегирьов и сина му Илюша.
Програма „Достоевски“ на Театрална работилница "Сфумато" започва през 2002 г., а през 2003 първата част на проекта „Альоша“ е представена на фестивала в Нанси. Ето какво казва френската рецензия на Жерар Шабю от L'EstRepublicain: Театър „Сфумато” от България радикално преосмисля „Братя Карамазови”. Това е апокалипсис по Достоевски.... От „Братя Карамазови” драматургът Георги Тенев и режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев са запазили, според израза на българския философ Калин Янакиев, само един несюжетен диалог, в който всички, говорейки един на друг, всъщност говорят през този конкретен друг на трансцендентността”... В този смисъл, за сметка на нишката на историята, изборът на българския драматург дълбае в сърцето на същността. Той радикализира словото на автора, но също го и осветлява, кара ни да докоснем с пръст патетичните му духовни състояния.
Както винаги при театър „Сфумато“, формата, много изпипана, е в служба на същността. Картините са великолепни: бдението над мъртвеца, каруцата със сеното, символизираща леглото, което си застила сладострастието, голямата маса на Иван, която се сгъва като челюст на насекомо. Играта на актьорите, която преминава през истинско разголване на душите и понякога на телата, е изключителна. Те са сякаш обитавани от демоните на съмнението, на отчаянието, на екзалтацията, на жестоката ярост и на блаженството... Този спектакъл ще се запомни като НТО, неидентифициран театрален обект.“
Радиоверсията на „Альоша“, първа част на „Долината на смъртната сянка“, е направена през 2005 г. и в нея участват Красимир Доков, Деян Донков, Светлана Янчева, Христо Петков, Цветан Алексиев, Мирослава Гоговска, Маргита Гошева, Йордан Биков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05