Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Еликсир на живота”: Създай лозе, че и то тебе да те създаде

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Тази твърде млада максима в сравнение дори само с известната история на лозарството и винарството по света е родена от български лозари. Родена неизвестно кога. Народната мъдрост, обаче, сътворена благодарение на опита и душевността на работливи, сърцати, жизнерадостни хора по нашите земи, побира в себе си здрава жизнена философия на основата на труда. При това в един доста тежък поминък. Лозарството и винарството. В него мотиката и косерът са главните инструменти. След много копане, подрязване на хиляди, хиляди клонки само за една резитба, обаче, от жилавите лози се раждат тежки гроздове, пълни с божествен сок – несравнима храна и еликсир. Той весели душата, изпълва човека със сила и влива в сърцето му смелост.
Вкусът и ароматите на прясното грозде, на ширата и на виното са толкова богати, че само едно гроздово зърно, само една глътка вино може да ни изпълни с вкусовете и благоуханията на огромния ни свят. В тях човек усеща топлината и искрите на слънцето, мириса на земята, аромата на топъл хляб със златиста препечена коричка, шоколадовата наслада, упойващия мускат и сладостната ванилия, палещия огън на ракията и брендито. И още толкова много други светоусещания, които могат да ни съживят, да ни разтърсят в шеметното буйство на празника, да предизвикват усмивка, радост и мисъл.
Започваме поредица за лозарството и винарството, в която ще проследим накратко тяхната история и развитие, ще опитаме заедно с вас, уважаеми слушатели, вкуса на прясното грозде, божествената му сладост... Ще отпиваме по глътка от вълшебния му ферментирал гроздов сок, виното, ще се радваме на знанията и майсторлъка на учени, лозари, винари, бъчвари, енолози, сомелиери, за да се докоснем до техните познания и опит, които могат да ни дадат още едно зрънце смисъл и вкус в нашия свят.
Специалистите, които ще чуем днес, са учени от Института по лозарство и винарство в Плевен и от Института по земеделие и семезнание „Образцов чифлик“ Русе, специалисти в областта на лозарството – доцент доктор Иван Пачев; доцент доктор Мирослав Иванов; доктор Здравко Наков; доцент доктор Галина Дякова и стопанката на лозе и изба в село Хърсово, община Сандански, Любка Зикатамова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05