Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопите - в сънищата и в сърцето

БНР Новини
Снимка: личен архив

По фамилия е Грабовска-Гжиб. Родена е във Варшава. Работи като лекар-невролог, със специализация в областта на епилепсиите. Има трудна и отговорна професия, особено когато пациентите са деца. Кога намира време да пише книги, при това - не само специализирана медицинска литература.
Видях книгата й за пръв път в София, по време на най-голямото туристическо изложение на България „Ваканция и СПА”. Един родопчанин, Илия Чернев, внимателно държеше странен пътеводител на полски език за Чепеларе и Широка лъка. Вгледах се: няма грешка. Защото в превод заглавието означава „Там, където се е родил Орфей”. Благодарение на тази сакрална изповед на авторката, за детството й, споделено между Варшава и Родопите, полските читатели преоткриват България: не само като страна с плажове и море. Оказва се, че има вълшебни планини, с фолклор и обичаи, за които всеки турист може да мечтае. Изданието се изчерпва, както се казва у нас, като топъл хляб. С книга в ръка много полски туристи потеглят към България. Искат да вървят по Орфеевите пътеки, да слушат ромона на Орфеевите извори и водопади. Само че... си нямат баба Катя.
По фамилия пани Грабовска-Гжиб е полякиня. Нейният баща и съпругът й са поляци. Но малкото й име е Албена, като Йовковата героиня. И Албена Грабовска започва пред поредната полска аудитория да разказва какво означава името й, как е създадено, каква красавица го носи в творбите на магьосника на словото Йовков. Разказва за своите български корени, за майка си, за нейната майка, баба Катя, без която Албена едва ли щеше да има толкова вълнуващо и необичайно за Полша детство.   
Предстои ново издание на книгата за Орфей. Но явно тя отключва един неподозиран литературен заряд у Албена. Следват нови книги, за възрастни, за деца. А нощем, когато денят й на лекар се слива с часовете на твореца - писател, някъде там... има място и за Родопите, за Орфей, за пътищата, които ще отвеждат Албена към България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05